„Polska na dzień dobry”. Macierewicz: Tragedia smoleńska była związana z niepodległościową polityką Lecha Kaczyńskiego

Fot. stopklatka YouTube

Gościem Aleksandra Wierzejskiego w programie „Polska na dzień dobry” był dziś Antoni Macierewicz.

Aleksander Wierzejski pytał m.in. o sytuację w Porozumieniu i możliwość wcześniejszych wyborów. – Pan premier Gowin jest troszeczkę poddenerwowany. Formułuje swoje opinie trochę zbyt pochopnie. Nie ma żadnego zawieszenia umowy, to jest zupełnie oczywiste – powiedział wicepremier. – Jego słowa o wcześniejszych wyborach były nieporozumieniem. Warto, żeby pan premier Gowin spokojnie powrócił do chłodnej analizy wydarzeń – dodał. – Sądzę, że pan premier Gowin formułuje pewne opinie, które służą mu do nacisku na nas. Nie sądzę, aby żadni posłowie podzielili opinie pana Gowina – stwierdził Antoni Macierewicz.

Gość programu odniósł się także do sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – Sytuacja jest poważna, chociaż to może być po prostu demonstracja siły, która ma postraszyć Stany Zjednoczone, pokazać USA, że Rosja jest gotowa do bezpośredniej agresji – zauważył Antoni Macierewicz. – Prezydent Putin spodziewał się, że prezydentura Bidena zmieni politykę wobec Rosji, uczyni Stany Zjednoczone bardziej gotowymi do ustępstw, do resetu, jak miało to miejsce w przeszłości – mówił wicepremier. – Tymczasem Stany Zjednoczone bardzo zdecydowanie postawiły ostre warunki Rosji, domagając się jednoznacznych ustępstw wobec ataków prowadzonych przeciwko Ukrainie. To wstrząsnęło Putinem i może eskalować napięcie. Nie można wykluczyć, że Putin jest gotowy do wojny. To jest sytuacja poważna, lekceważyć jej nie można – stwierdził Macierewicz.

Przy okazji zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńska Antoni Macierewicz przypomniał, że „to właśnie pan prezydent Lech Kaczyński zablokował ofensywę imperialną Rosji przeciwko Gruzji”. – To było dla Rosji nieprawdopodobne upokorzenie – dodał. – Pan Putin tego nigdy prezydentowi Kaczyńskiemu i Polsce nie zapomniał. Tragedia smoleńska w dużym stopniu była moim zdaniem związana z tą niepodległościową polityką pana prezydenta Kaczyńskiego – zauważył wicepremier. – Pamiętamy jego znakomite przemówienie w Tbilisi, mówiące o tym, że Polska nigdy nie opuści Gruzji. No bo dzisiaj Gruzja potem Ukraina, a potem prawdopodobnie także Polska – mówił Macierewicz. – Dziś cała Europa to pamięta, że nie wolno opuszczać przyjaciół – zauważył.

Odnosząc się do raportu komisji, którą prowadzi Antoni Macierewicz, gość programu poinformował, że „gdyby był konflikt między faktografią a dniami rocznicowymi, to niewątpliwie problem porządkowania faktów jest ważniejszy”.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy