Polska dziennikarka oskarżona o torturowanie jeńców. Zalewska: Próbują oczernić wszystkich, którzy pokazują prawdę o wojnie...

Artykuł
telewizja republika

Bianka Zalewska padła ofiarą internetowej propagandy separatystów oskarżających ją o zbrodnie dokonywane na terenie Ukrainy. Dziennikarka pracująca dla polskich i ukraińskich mediów miała brać udział w walkach i torturować jeńców. Bianka Zalewska w rozmowie z telewizjarepublika.pl stwierdza, że to "oczywiste kłamstwo".

 Wpis szkalujący dziennikarkę pojawił się w serwisie "Głagow" w Wigilię. Oskarżenia wobec kobiety wysunął Konstantin Dołgow, szef internetowego serwisu i wiceprzewodniczący Ludowego Frontu Noworosji.

 Autor nie podając żadnych konkretnych źródeł twierdzi, że Zalewska nie jest dziennikarką tylko snajperką, a podczas konfliktu na Ukrainie zajmowała się torturowaniem więźniów. "Oprócz bojowników “Ajdaru” w torturach i przesłuchaniach, uczestniczyła również… Bianka Zalewska!" - opisuje Dołgow. Jak dodaje, podczas przesłuchań nikt nie krył czym naprawdę zajmuje się Polka. Swoje informacje Dołgow opiera na rzekomych doniesieniach jednego z domniemanych więźniów, który przez pomyłkę został wypuszczony na wolność w ramach wymiany więźniów. W internetowym wpisie Dołgow zwraca też m.in. uwagę, że Zalewska ubierała się w wojskowe ubrania maskujące, zamiast nosić rzucające się w oczy ubrania i oznaczenia przynależne przedstawicielom mediów, dowodząc w ten sposób, że jej działania na Ukrainie nie dotyczyły tak naprawdę pracy w mediach.

Wiceprzewodniczący Ludowego Frontu Noworosji ostrzega też na końcu wpisu - "Ogłosimy nazwiska i fotografie wszystkich “kolegów” Zalewskiej, zamieszanych w torturowanie i znęcanie się nad cywilnymi mieszkańcami i żołnierzami Samoobrony.

Bianka Zalewska w rozmowie z telewizjarepublika.pl stwierdza, że to "oczywiste kłamstwo". I zapowiada, że "nie będę odnosić się do żadnych bzdur, które publikowane są na stronach terrorystów". - Te same strony ostatnio podawały, że w ogóle nie jestem Polką, o czym świadczy mój rzekomo słaby język polski, oczywistym jest fakt, że to kłamstwa i próbują oczernić wszystkich, którzy pokazują prawdę o wojnie... – podkreśla.

Bianka Zalewska współpracuje z Telewizją Republika i ukraińską telewizją Espreso TN. W lipcu br. została poważnie ranna kiedy samochód, którym jechała razem ze swoją epika został ostrzelany przez separatystów. W grudniu została odznaczona przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę Orderem Księżnej Olgi II Klasy, za wybitne zasługi dla Ukrainy.

bianka_srzut_ekranu

Strona na której umieszczony został oryginalny wpis - glagol.su

Źródło: novorossia.today, telewizja republika, wyborcza.pl, onet.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy