Polacy jasno i wprost: Rząd PiS jest niewygodny dla Putina!

Artykuł
Zdj. Kremlin.ru [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Pojawił się ciekawy sondaż, który zadaje kłam tezom rozpowszechnianym przez niektórych polityków i sympatyków opozycji. Agencja Social Changes dla portalu wPolityce.pl zadała Polakom pytanie, jaki według nich jest obecny stosunek Kremla do polskiego rządu.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna na opozycji modne było sugerowanie, że prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin cieszy się z rządów PiS. Okazuje się jednak, że politycy PO (którzy sami dążyli do „resetu” z Rosją w czasach, gdy śp. Lech Kaczyński, prezydent wywodzący się z PiS, przestrzegał przed imperialistyczną polityką Putina. Ten sam prezydent został okrzyknięty przez rosyjską, prokremlowską prasę „rusofobem”, podczas gdy ówczesny premier i lider PO, Donald Tusk nazywany był „naszym człowiekiem w Warszawie”) nie zdołali przekonać nawet swoich zwolenników.

– Jakie według Pani/Pana jest obecne nastawienie władz Rosji do rządu Zjednoczonej Prawicy w Polsce?- zapytała respondentów sondażownia Social Changes. Okazuje się, że aż 56 proc. badanych uważa, że Kreml jest nieprzychylny obecnym władzom, z czego według 26 proc. jest „zdecydowanie” nieprzychylny, a zdaniem 30 proc. stosunek Putina do obecnych polskich władz jest „zdecydowanie negatywny”.

Zaledwie 8 proc. ankietowanych stwierdziło, że stosunek władz Federacji Rosyjskiej do rządu Zjednoczonej Prawicy jest „raczej pozytywny”, a jeszcze mniej, bo 3 proc. respondentów, stwierdziło, że Kreml jest „zdecydowanie” przychylny polskim władzom.

Co ciekawe, zarówno sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej mają na ten temat podobne zdanie. 62 proc. zwolenników KO uważa, że rosyjski rząd jest nieprzychylny polskim władzom. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 66 proc. sympatyków PiS.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 17 do 21 stycznia 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1054.

 

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy