Poczobut: Łukaszenka przegrał wybory z żoną blogera

Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi
TV Republika

Łukaszenka jest doskonale świadomy, że ludzie są przeciwko niemu, że są oburzeni tym jak zostały przeprowadzone wybory - powiedział Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi w TV Republika. Był on gościem red. Katarzyny Gójskiej w dzisiejszym, wieczornym programie „W punkt”

 Jak w tej chwili wygląda sytuacja na Białorusi? - zapytała na początku programu red. Gójska

- Łukaszenka zdaje sobie sprawę, że większość jest przeciw niemu. Ludzie są oburzeni tym, jak zostały przeprowadzone wybory, że je sfałszowano – powiedział Andrzej Poczobut. Dlatego jego zdaniem zastosowano wobec nich tak ogromny arsenał środków zastraszania, aby przerazić ludzi.

- Łukaszenka przegrał wybory nawet nie z blogerem, ale z żona blogera – stwierdził.

Gość programu obalił też krążące w mediach stwierdzenie, jakoby Łukaszenka był gwarantem niezależności Białorusi. Wskazał, że promuje sowiecką wersje historii wg której Rosja to kraj przyjaciół i sojuszników, a Polska wróg, który ongiś Białorusinów ciemiężył i dążył do ich wynaradawiania.

Poczobut podniósł tez kwestię dyskryminacji polskich dzieci na Białorusi, gdzie od kilku lat w dwóch istniejących tam szkołach polskich, zbudowanych za nasze pieniądze w Grodnie i Wołkowysku nie ma nowych naborów, bo jest system jednozmianowy, natomiast w szkołach białoruskich – dwuzmianowy.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy