Pochwat: Rosja może wejść na Białoruś z interwencją militarną. Pretekst: ochrona mniejszości rosyjskiej

TV Republika

Gośćmi Adriana Stankowskiego w "Saloniku politycznym Rafała Ziemkiewicza" byli Mariusz Gierej (MPolska24) oraz Oliver Pochwat (wsensie.pl). Publicyści rozmawiali o spotkaniu u premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Białorusi wszystkich opcji politycznych.

Mariusz Gierej twierdzi, że Polska nie jest aż tak aktywnym graczem jak tego się od Polski oczekuje. Dodał, że bardzo aktywną strona w tej grze jest Litwa. Ten kraj gra pierwsze skrzypce, bo to w interesie Litwy jest żeby Białoruś uwolniła się od Rosji. To jest dla Litwinów bardzo ważny interes. Publicysta jest zdania, ze Polska musi mieć plan na dzień po odejściu Łukaszenki. Gość Adriana Stankowskiego był ciekawy jak Polska będzie się pozycjonować wobec nowej białoruskiej rzeczywistości.

Oliver Pochwat cieszy się, że opozycja udała się na spotkanie ws. Białorusi do premiera. Zdaniem publicysty Polska dyplomacja powinna zrobić wszystko co w jej mocy, aby Białoruś nie została wchłonięta przez rosyjski imperializm. My jako państwo polskie powinniśmy wspierać ideę demokracji na Białorusi. Dodał, że aby wspierać Białoruś powinniśmy zająć stanowisko z jakimś państwem nadbałtyckim i przekazać Łukaszence wspólne stanowisko.  

Mariusz Gierej jest zdania, że sytuacja Polonii będzie jasna po zakończeniu wydarzeń na Białorusi. Protesty Białorusinów nie są ani antyrosyjskie, ani proeuropejskie. Dodał że kwestie mniejszości powinny zostać podjęte po odejściu Łukaszenki. 

Oliver Pochwat w programie "Salonik polityczny"przypomniał że Francja i Niemcy mają dobre kontakty z Rosją. Polska powinna mieć na uwadze że Rosja może wejść na Białoruś z interwencją militarną. Rosjanie wchodzą do krajów pod pretekstem ochrony mniejszości rosyjskich.

Druga część rozmowy dotyczyła powołaniu nowych ministrów: zdrowia i spraw zagranicznych. 

Oliver Pochwat powiedział że ciężko prognozować jak rząd się ukształtuje we wrześniu. Powiedział, że minister Szumowski niepotrzebnie w tej chwili zrezygnował ze stanowiska. Dodał, że też dymisja spraw zagranicznych nastąpiła w momencie protestów na Białorrusi.

Zdaniem Mariusza Giereja dymisje przed rekonstrukcją rządu są dziwne. Prawdopodobnie premier postawił kartę na zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w czasie pandemii. Publicysta jest zdania że kadencja ministra Niedzielskiego będzie zależała od tego jak porozumieją się frakcje w Zjednoczonej Prawicy.

Olivier Pochwat ma nadzieję, że minister Rau sprawdzi się na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Dodał że nowy minister jest chwalony i ma mocną pozycję w PiS.

Na pytanie o zmniejszenie liczby ministerstw Oliver Pochwat odpowiedział, że premier Morawiecki chce zbudować swoja pozycję w Zjednoczonej Prawicy i jest na dobrej drodze. Rekonstrukcja jest dobrym momentem, aby komuś cokolwiek zabrać lub komuś coś dać powiedział Mariusz Gierej. W obecnej grze jaka się toczy między koalicjantami widocznie ma to sens kończy publicysta.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy