Płużański o Stefanie Michniku: Mamy do czynienia ze świadomym katem

Artykuł
Telewizja Republika

- Stefan Michnik skazał kilkunastu polskich żołnierzy, w tym działaczy niepodległościowych. Był dobrowolnym i świadomym mordercą sądowym, dobrowolnie wstąpił do LWP, był szalenie gorliwy, nie chciał oddawać istotnych spraw. Mamy do czynienia ze świadomym katem - powiedział na antenie TV Republika Tadeusz Płużański, autor książki „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”, współtwórca Społecznego Trybunału Narodowego.

- Uznaliśmy za infamisów dwóch zbrodniarzy komunistycznych, Bolesława Bieruta oraz Stefana Michnika, sędziego wojskowego. Kara o tyle przykra, że w I RP na infamię skazywano szlachtę, która popełniała najcięższe przestępstwa. Ci ludzie musieli żyć na marginesie Rzeczpospolitej. Trybunał obywatelski może taką infamię wydać – zauważyliśmy ciekawą reakcję IPN, który 24 godziny po naszej decyzji wydał komunikat, że ściga Stefana Michnika. Co prawda w komunikacie jest informacja, ze nie mają jeszcze adresu, ale my takie dane posiadaliśmy i wysłaliśmy zaproszenie na posiedzenie Trybunału do Szwecji, gdzie przebywa Stefan Michnik, by dać mu szansę głosu – powiedział Tadeusz Płużański o niedawnych wyrokach Społecznego Trybunału Narodowego.

- Należy pisać o bohaterach, ale też o ludziach, którzy przyłożyli rękę do ich skazania. Stefan Michnik skazał kilkunastu polskich żołnierzy, w tym działaczy niepodległościowych. Był dobrowolnym i świadomym mordercą sądowym, dobrowolnie wstąpił do LWP, był szalenie gorliwy, nie chciał oddawać istotnych spraw. Mamy do czynienia ze świadomym katem. Wśród wyeliminowanych przez Stefana Michnika, a potem leżących na Łączce był Andrzej Czajkowski, wybitny polski żołnierz, żołnierz Września, Armii Krajowej, cichociemny, którego jedyną winą było to, że poświecił się walce o ojczyznę i nie chciał Polski sowieckiej. Stefan Michnik nie tylko wydał wyrok wraz z innym sędzią Mieczysławem Widajem, ale był też świadkiem wykonania egzekucji na Mokotowie – dodał Płużański, mówiąc o swojej książce "Oprawcy. Zbrodnie bez kary".

- Nie rządzą nami elity, bo Stefan Michnik i koledzy prokuratorzy i sędziowie, planowo i świadomie niszczyli polskie wojsko, aby wejść na jego miejsce i efekty tego są opłakane – stwierdził gość TV Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy