Pielgrzymka z Suwałk wyruszyła do Ostrej Bramy

Artykuł
Portal TV Republika

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adriana Galbasa SAC, sufragana diecezji ełckiej, odprawioną w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, rozpoczęła się w środę 15 lipca br. XXX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Pierwszego dnia pielgrzymi pokonali 25 km i dotarli do Krasnopola, gdzie odbył się Apel Jasnogórski oraz krótki recital Pawła Piekarczyka.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod dwoma przewodnimi hasłami: „Dziękujemy za Wolność” oraz „Nie lękajcie się!”. Pierwsze nawiązuje do idei, która przed laty spowodowała, że z Suwałk do Ostrej Bramy rozpoczęło się piesze pielgrzymowanie. Salezjanie, którzy ją zainicjowali, chcieli wraz z pątnikami dziękować Matce Miłosierdzia za wolność narodów Europy Środkowo – Wschodniej. Drugie z haseł „Nie lękajcie się!”, słowa Chrystusa, które bardzo mocno przypomniał już na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II, są aktualne także dzisiaj, kiedy wciąż przeżywamy wiele trudnych chwil związanych z pandemią. Z powodu koronawirusa i związanych z nią ograniczeń sanitarnych tegoroczna Pielgrzymka odbywa się w formie duchowej. 

Na pątniczym  szlaku nie zabrakło  głównych organizatorów pielgrzymki oraz przewodników poszczególnych grup wraz z towarzyszącymi im przedstawicielami pielgrzymkowych służb. W gronie kapłanów pielgrzymujących do Matki Miłosierdzia znaleźli się ks. Tomasz Pełszyk SDB – główny przewodnik pielgrzymki, ks. Jarosław Wąsowicz SDB – kwatermistrz, ks. Andrzej Dębski SAC – przewodnik gr. Zielonej; ks. Michał Chorąży SDB – przewodnik gr. Pomarańczowej; ks. Waldemar Pawelec SAC – przewodnik gr. Niebieskiej oraz kapłan diecezji ełckiej ks. Józef Majewski – przewodnik gr. złotej. Księżom towarzyszą porządkowi, służba transportowa ora medialna.

Na Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę pojawili się wierni z salezjańskiej parafii w Suwałkach oraz pielgrzymi, którzy przybyli specjalnie na rozpoczęcie wędrówki swoich przewodników z różnych części Polski. Wszystkich powitał proboszcz miejscowej parafii i dyrektor salezjańskiej wspólnoty zakonnej ks. Marek Borysiak SDB. Podczas homilii bp Adrian Galbas SAC podkreślił, że choć inna jest forma pielgrzymki, to istota pozostaje ta sama. Zauważył też, że owoce tej pielgrzymki, która jest cicha, pokorna i skromna, mogą być o wiele większe niż to wszystko, co miało być w blasku. Dzięki duchowej łączności pielgrzymów, którzy nie mogli w tym roku wziąć w niej udziału, może przynieść wszystkim błogosławione owoce i dar nawrócenia, który każdy powinien rozpocząć od siebie samego. Pielgrzymom podziękował także ks. Tadeusz Jarecki SDB, przełożony salezjańskiej inspektorii warszawskiej, który w krótkich słowach przypomniał historię wędrowania z Suwałk do Ostrej Bramy i dziękował organizatorom, że zdecydowali się wprawdzie w okrojonej formie, podjąć trud pielgrzymowania.

Do duchowego udziału w pielgrzymce zgłosiło się już ponad 500 osób, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Nadal można to uczynić wpisując się drogą elektroniczną na stronie www.suwalki-wilno.salezjanie.pl. Ponadto można oglądać, na kanale YouTube i pielgrzymkowym profilu na Facebooku, codzienne relacje z trasy, Mszę św., koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy