Patryk Jaki: W polskich sądach można znaleźć wiele, ale nie można znaleźć jednego - sprawiedliwości

EmaPob 30-01-2017, 21:10
Artykuł
Patryk Jaki
Telewizja Republika

– Obiecaliśmy obywatelom w ostatniej kampanii, że zmienimy wymiar sprawiedliwości - powiedział w programie "W Punkt" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Wymiar Sprawiedliwości to jest obszar, który po 89. roku niemal nie został dotknięty. Wystarczy spojrzeć na nazwiska osób, które mają bardzo duży udział w skazywaniu Żołnierzy Wyklętych. To jest taki mur obronny III RP - powiedział Patryk Jaki.

– Zwykli ludzie w Polsce, od których elity sędziowskie są oderwane, mówią, że w polskich sądach można znaleźć wiele, ale nie można znaleźć jednego - sprawiedliwości. Elity sędziowskie bardzo często zajmowały się PiS-em, polskim patriotyzmem, a bardzo rzadko sprawami zwykłych ludzi - stwierdził Patryk Jaki. 

"Sędziowie z KRS to jest skompromitowana instytucja i my musimy to zmienić"

– Układ sędziowski był sercem tego całego układu w sprawie dzikiej reprywatyzacji - mówił Patryk Jaki. - Czy słyszeli państwo, żeby w tej sprawie wypowiedziała się Krajowa Rada Sądownictwa? Albo wtedy, kiedy rodzicom zabierano dzieci z powodu biedy? Nie, oni się zajmują tylko PiS-em. To są ludzie kompletnie oderwani od rzeczywistości. Sędziowie z KRS to jest skompromitowana instytucja i my musimy to zmienić - zaznaczył Jaki.

– Jak znajdzie się też kilku przyzwoitych sędziów, to ich awanse są blokowane, bo oni nie chcą należeć do tej korporacji sędziowskiej - powiedział Patryk Jaki. - Sędziowie czują się kompletnie bezkarni, mogą robić co chcą. Jeśli pojawiają się jakieś problemy, to ocenia je sama korporacja. Stworzyło się państwo w państwie,z którym my musimy walczyć - mówił wiceminister.

"Mamy dwa największe problemy w polskim sądownictwie: jakość orzeczeń i przewlekłość postępowania"

– Widziałem, jakie szkolenia dla sędziów organizował m.in. sędzia Rzepliński - powiedział Patryk Jaki. - Jedno z nich kosztowało pół mln złotych. To środowisko to jest taka degrengolada. Pierwsze co zrobiłem, to zakazałem tego typu wyjazdów i koniec kropka. Sędziowie są w tym państwie po to, żeby służyć obywatelom - mówił wiceminister.

– Mamy dwa największe problemy w polskim sądownictwie: jakość orzeczeń i przewlekłość postępowania - mówił wiceminister sprawiedliwości. - Prawie połowa sędziów pełni funkcje reprezentatywne, to kto w takim razie zajmuje się orzekaniem? i ci sędziowie cały czas uważają, że wszystko jest w porządku - mówił Patryk Jaki. 

"My się nie boimy, my wiemy, że robimy to dla Polski"

– Powołujemy Izbę Dyscyplinarną, nie będzie tak, że sędziowie sami siebie oceniają - mówił Patryk Jaki. - Wprowadzamy karę za przewlekłość w postępowaniu, wprowadzimy jasne kryteria awansu, losowanie składu sędziowskiego. Wszystko będzie zobiektywizowane. 

– My się nie boimy, my wiemy, że robimy to dla Polski - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy