Papież Franciszek spotkał się z Putinem. Prezydent Rosji spóźnił się niemal godzinę

Artykuł

Papież Franciszek i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w poniedziałek o woli dążenia do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i położyli nacisk na konieczność natychmiastowego przerwania przemocy w tym kraju - poinformował Watykan po audiencji.

W wydanym komunikacie watykańskie biuro prasowe podało, że Putin podczas pierwszego spotkania z Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Pietro Parolinem wyraził zadowolenie z dobrych dwustronnych relacji. Tematem rozmów - wyjaśnił Watykan - było też życie wspólnoty katolickiej w Rosji oraz „fundamentalny wkład chrześcijaństwa w społeczeństwo”. Mowa była także o „krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata” oraz o obronie i krzewieniu godności człowieka, życia ludzkiego i rodziny.

Specjalną uwagę rozmówcy poświęcili kwestii pokoju na Bliskim Wchodzie i sytuacji w Syrii.

- Położono nacisk na konieczność położenia kresu przemocy i wysłania ludności pomocy humanitarnej, jak też na popieranie konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, które nada przywilej negocjacjom z udziałem wszystkich części składowych społeczeństwa – etnicznych i religijnych i przy uznaniu ich niezbywalnej roli - głosi watykańska nota.

Podczas spotkania Putin przekazał Franciszkowi pozdrowienia od patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi informując o tym podkreślił, że prezydent nie zaprosił papieża do Rosji. - Nikt tego zresztą nie oczekiwał - dodał rzecznik.

W rosyjskiej delegacji towarzyszącej prezydentowi był szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

Pierwsza rozmowa nowego papieża z rosyjskim przywódcą w Watykanie trwała 35 minut.

Następnie podczas publicznej części spotkania Putin wręczył Franciszkowi kopię ikony Matki Bożej Włodzimierskiej. Rosyjski prezydent zapytał papieża, czy podoba mu się ikona, a następnie przeżegnał się i ją pocałował. Franciszek również pocałował ikonę.

Władimir Putin przyjechał do Watykanu spóźniony prawie 50 minut.

mp, pap, fot. Youtube

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy