Papież apeluje o zwiększenie obecności kobiet w Kościele

Artykuł
Flickr/ Christus Vincit/ CC

Papież Franciszek powiedział, że w Kościele musi być więcej miejsca dla kobiet. Podczas spotkania ze stowarzyszeniem Włoskie Centrum Kobiece wyraził radość, że dzielą one część obowiązków duszpasterskich z księżmi i mają wkład w refleksję teologiczną.

W przemówieniu podczas audiencji w Watykanie Franciszek zauważył, że w ostatnich dziesięcioleciach, wraz z przemianami kulturowymi i społecznymi, tożsamość i rola kobiet w rodzinie, w społeczeństwie i Kościele bardzo się zmieniły; zmiany te polegały na zwiększeniu ich udziału oraz odpowiedzialności. Zwrócił uwagę na znaczenie nauczania papieży w tym procesie, zwłaszcza Jana Pawła II, który w 1988 roku opublikował list apostolski "Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety.

Franciszek dodał, że jest przekonany o niezbędnym wkładzie kobiety w społeczeństwo dzięki jej "wrażliwości, intuicji wobec drugiej osoby, słabej i bezbronnej".

- Raduje mnie widok wielu kobiet, które dzielą niektóre obowiązki duszpasterskie z księżmi w dziedzinie pomocy osobom, rodzinom i grupom, a także w refleksji teologicznej, i wyraziłem pragnienie, by powiększyła się przestrzeń bardziej zdecydowanej i wyrazistej kobiecej obecności w Kościele  - powiedział papież przywołując swe słowa z adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" (Radość Ewangelii).

- Te nowe otwarte przestrzenie i obowiązki, które – czego gorąco pragnę - będą mogły dalej się rozszerzać na nowe pola obecności i działalności kobiet, tak w środowisku kościelnym, jak i obywatelskim i zawodowym, nie mogą prowadzić do zapomnienia niezastąpionej roli kobiety w rodzinie - stwierdził papież.

Wyraził opinię, że "dary delikatności, szczególnej wrażliwości i czułości, w które bogata jest dusza kobieca", stanowią prawdziwą siłę nie tylko dla życia rodzinnego, gdzie dzięki nim "promieniuje klimat spokoju i harmonii". Ale bez nich także - ocenił - "powołanie człowieka byłoby nie do zrealizowania".

I tu pojawia się pytanie - zauważył Franciszek - jak możliwe jest pogodzenie większej obecności kobiet w wielu sferach życia publicznego, w świecie pracy i kołach decyzyjnych z jednoczesnym zachowaniem specjalnego miejsca w rodzinie. Kobiecie chrześcijańskiej, dodał, pomoże w tym żarliwa modlitwa.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy