O. Tasiemski pokazuje jakie zagrożenie dla wiary niesie Halloween!

Artykuł
Pixabay

– Halloween to zamazanie pewnych wartości. To coś co wiąże się ze zwyczajem amerykańskim, zwyczajami anglosaskimi (...) Zagrożeniem jest spłycanie naszej wiary, niedostrzeganie tego, że chodzi relację osobową. Zwyczaje są istotne – powiedział o. Stanisław Tasiemski (Katolicka Agencja Informacyjna), który był gościem Ilony Januszewskiej w Telewizji Republika.

Halloween to zamazanie pewnych wartości. To coś co wiąże się ze zwyczajem amerykańskim, zwyczajami anglosaskimi… Na Wyspach Brytyjskich było to związane z rozłamem, z pojawieniem się kościoła anglikańskiego… Chodzi tutaj o pytanie o naszą nadzieję. Niektórzy mówią tutaj, że chodzi o to jak potraktujemy śmierć – mówił o. Tasiemski.

Zagrożeniem jest spłycanie naszej wiary, niedostrzeganie tego, że chodzi relację osobową. Zwyczaje są istotne. Jeżeli ktoś mieszkał w innych krajach, to może zobaczyć jak wielu ludzi przychodzi do nas na cmentarze. Jak istotna jest ta świadomość, że Ci którzy odeszli nie są dla nas obcy, że jesteśmy dumni z naszej tradycji – dodał.

45093830_281796992674210_2588587191709990912_n_670

– Świadomość długu wobec poprzednich pokoleń jest czymś niezwykle istotnym (…) Łatwiej człowiekowi psychologicznie bawić się niż dokonać refleksji.

„Halloween to wyraz naszych kompleksów”

Halloween to wyraz naszych kompleksów. Laicyzacja jest problemem, który dotyczy całego świata zachodniego.

Rodzice odpowiadają za wychowanie dzieci. Szkoły mogą bardzo pięknie włączyć się w pamięć o grobach bohaterów. Sprzątanie cmentarzy… Jaką propozycję wychowawczą daje szkoła? Możemy wychować kogoś, kto ma szacunek dla swojej historii – mówił.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy