Nowy sondaż: PiS niekwestionowanym liderem. Jak poradziłby sobie nowy ruch Hołowni?

Artykuł
Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Wikimedia Commons

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska odnotowały wzrost poparcia. Również Konfederacja i nowy ruch Szymona Hołowni, Polska 2050, mają powody do radości.

Jest to wynik najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Zjednoczona Prawica jest wciąż niekwestionowanym liderem sceny politycznej w Polsce. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, na PiS głos oddałoby 43,9 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 1,1 proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Większy wzrost odnotowała Koalicja Obywatelska, która w badaniu Estymatora zdobyła poparcie na poziomie 30,8 proc., czyli o 2,4 proc. więcej niż w poprzednim sondażu.

Trzecie miejsce zajęłaby Lewica, na którą chce głosować 9,4 proc. Polaków, co oznacza spadek o 0,2 pkt. proc.

Wzrost poparcia zanotowała także Konfederacja, którą wskazało w tym badaniu 8,8 proc. respondentów. Do Sejmu weszłaby również Koalicja Polska z wynikiem na poziomie 6,5 proc.

Powstało także drugie badanie, w którym Estymator uwzględnił nowy ruch Szymona Hołowni- Polska 2050. Gdyby były kandydat na prezydenta, budując swoje środowisko polityczne, wystartował do Sejmu, mógłby liczyć na poparcie 11,4 proc. badanych. A to oznacza 45 mandatów.

W takim scenariuszu PiS otrzymałoby 41,5 proc. głosów, co oznacza 231 mandatów, natomiast Koalicja Obywatelska- 24,7 proc. i 119 posłów. Dalej znalazłaby się Lewica z wynikiem 8,7 proc., która wprowadziłaby do parlamentu 27 osób, na kolejnym miejscu jest Konfederacja z wynikiem 7,9 proc (25 mandatów), a na końcu- Koalicja Polska 5,4 proc. (11 mandatów).

 

 

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy