Nowy projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Powstaną centra usług społecznych

Artykuł
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg wraz z przedstawicielami gmin Gogolin, Trzcianka i Rawicz.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

W czwartek, 26 listopada Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg wraz z przedstawicielami gmin Gogolin, Trzcianka i Rawicz podpisała kolejne umowy dotyczące realizacji projektów mających na celu utworzenie centrów usług społecznych na terenach tych gmin.

Czym są Centra usług społecznych?

Centra usług społecznych to nowe jednostki organizacyjne gmin i instytucje lokalnej polityki społecznej. W centrum usług społecznych będą dostępne różne usługi dotyczące pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji  oraz wspierania osób niepełnosprawnych.
Usługi będą świadczone przez jednostki samorządowe, jak i lokalnych przedsiębiorców, podmioty ekonomii społecznej oraz organizacje pozarządowe.

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu to 100 mln zł. Dzięki tym funduszom powstanie łącznie co najmniej 30 placówek tego typu.

- Przekazywane w ramach projektów pieniądze są tylko środkiem, który ma realną wartość dopiero wtedy, gdy jest wykorzystywany na wsparcie Polaków, w tych dziedzinach życia, które go wymagają na danym terenie, w konkretnej społeczności lokalnej. W realizacji tych działań rola samorządowców jest absolutnie kluczowa i nie do przecenienia. Cieszę się, że jako rząd możemy ich w tym wspierać – powiedziała Marlena Maląg, Minister rodziny i polityki społecznej.

Na podstawie podpisanych umów  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy:

- 2 349 484,50 zł na projekt „Centrum Usług Społecznych w Gogolinie”,
- 3 124 090,00 zł na projekt „Czas na CUS-utworzenie Centrum Usług Społecznych
w Trzciance”
- 2 231 460,00 zł na projekt „Centrum Usług Społecznych — nowa jakość polityki społecznej w Gminie Rawicz”.

Dzięki tym środkom w Gogolinie Ośrodek Pomocy Społecznej zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych, co zwiększy dostępność pomocy dla mieszkańców.  W Trzciance powstanie Centrum Usług Wspólnych oraz wyposażony zostanie Dom Dziennej Opieki. Zostaną zmniejszone bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych oraz wprowadzone nowe usługi dla mieszkańców takie jak doradztwo mobilne asystenta rodziny lub wsparcie opiekuna osoby niepełnosprawnej. Placówka w Rawiczu zaktywizuje społeczność w trosce o rodziny,  osoby niepełnosprawne i seniorów.  Centrum usług powstanie z przekształcenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy