Nowela o drogach publicznych podpisana przez prezydenta

Artykuł
prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o drogach publicznych – poinformowała w środę Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Nowela zakłada między innymi oparcie poboru opłat za przejazd po trasach na pozycjonowaniu satelitarnym i wykorzystaniu darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty.

Ustawa ma na celu zmiany systemu poboru opłat elektronicznych za przejazdy po drogach krajowych. Przewiduje między innymi to, że pobór elektroniczny i opłaty za przejazd autostradą będą w zakresie kompetencji Krajowej Administracji Skarbowej, które przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Pozwoli to na skonsolidowanie zadań dotyczących poboru opłat i danin.


Nowelizacja spowoduje również ograniczenie kosztów ponoszonych przez korzystających z dróg publicznych. Dzięki ulepszeniu ustawy nie trzeba będzie kupować urządzeń, które działają na podstawie obecnie funkcjonujący system radiowy, tylko będzie możliwe używać istniejących urządzeń, które wykorzystują technologię pozycjonowania satelitarnego.


Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy