No i proszę! Polscy specjaliści od cyberobrony w światowej czołówce. Eksperci  ze  Stanów Zjednoczonych szkolili ich jako pierwszych w  Europie

Artykuł

Paraliż przemysłu, zamknięte szpitale i urzędy, niedziałające banki i zagrożone zdrowie lub życie tysięcy ludzi – następstwa skutecznego ataku hakerskiego na sieć elektroenergetyczną mogą być tragiczne. Ataków nie da się uniknąć, ale można się na nie przygotować. W tym celu, w dniach 5-7 listopada 2018 roku w Warszawie, krajowi specjaliści od cyberobrony przeszli specjalistyczne szkolenie dotyczące ochrony infrastruktury energetycznej. Zorganizowały je Polskie Sieci Elektroenergetycznych oraz Federalne Biuro Śledcze i Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Polscy eksperci odbyli takie szkolenie jako pierwsi w Europie.

 

Trening poprowadzili specjaliści z Instytutu SANS oraz North American Electric Reliability Corporation.

Sektor energetyczny przez wiele lat działał według pewnych utartych schematów. Obecnie przechodzi niezwykle dynamiczne przemiany, w których kluczową rolę odgrywa cyfryzacja. Energetyka została podłączona do sieci, a to niesie ze sobą nowe ryzyka. Musimy być gotowi na nie odpowiadać – powiedział Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – Jest dla  nas ogromną satysfakcją, że zorganizowaliśmy pierwsze w Europie szkolenie dla sektora energetycznego, prowadzone przez jednych z najlepszych ekspertów na świecie. To  pokazuje, jakim prestiżem w branży cyberbezpieczeństwa cieszą się nasi specjaliści.

Szkolenie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej – CyberStrike – skupiono się na  zagrożeniach dla sektora energetycznego. Polscy eksperci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w odparciu symulowanego ataku na system elektroenergetyczny. Scenariusz oparto na  rzeczywistych wydarzeniach, które w 2015 i 2016 roku sparaliżowały systemy przesyłowe i  dystrybucyjne na Ukrainie.

Drugiego dnia odbyły się ćwiczenia SANS Grid NetWars, w czasie których specjaliści od cyberobrony mogli wcielić się rolę obrońców lub atakujących. Ćwiczenia zorganizowano w formie zawodów, obejmujących cztery poziomy zaawansowania uczestników.

Szkolenie zakończył PolEx - symulowane ataki fizyczne i cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną w Polsce. Tego typu szkolenie co dwa lata organizowane jest w Stanach Zjednoczonych, a w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Europie. Scenariusz przystosowano do polskich warunków, by jak najlepiej odzwierciedlał potencjalne zagrożenia.

W czasie trzech dni amerykańscy profesjonaliści przeszkolili ponad 250 osób odpowiedzialnych za  cyberbezpieczeństwo w polskich spółkach energetycznych i instytucjach państwowych. – Dzięki współpracy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych nasi eksperci będą jeszcze lepiej przygotowani na działania cyberprzestępców. Cieszymy się, że to właśnie Polska jako pierwszy kraj w Europie korzysta z doświadczenia i wiedzy amerykańskich specjalistów – podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

W podsumowaniu szkolenia wziął udział Rick Perry, Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych. – Polska jest szczególnie narażona na działania przeciwników w cyberprzestrzeni. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo partnerów we Wschodniej i Centralnej Europie jest tak ważne dla władz Stanów Zjednoczonych i Departamentu Energii. Departament Energii nadal będzie wspierać naszych przyjaciół w Polsce i regionie poprzez kontynuowanie w kolejnych miesiącach i latach walki z  zagrożeniami dla sektora energetycznego i bezpieczeństwa narodowego – powiedział Rick Perry.

W przyszłości PSE wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych zamierzają regularnie organizować kolejne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, by jeszcze lepiej chronić polski sektor energetyczny przed nowymi zagrożeniami.

Partnerami wydarzenia były spółki Enea, Energa i Gaz-System.

3_670_34

 

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo Energetyczne.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej.

PSE są właścicielem 14 195 kilometrów linii oraz 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy