"Niepodległa" na Święto Niepodległości 2020

Artykuł
Hymn na 11.11.2020
https://niepodlegla.gov.pl/

W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, obchody Narodowego Święta Niepodległości w większości przenoszą się do świata wirtualnego. Organizator głównych wydarzeń, Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza m.in. do udziału w akcji „Niepodległa do hymnu” – w samo południe 11 listopada w całej Polsce zaśpiewajmy razem Mazurek Dąbrowskiego, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zapraszamy również do udziału w Wirtualnym Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu: 11 listopada od południa do późnego wieczora odbędą się transmisje doskonałych koncertów gwiazd polskiej muzyki, koncertów dla dzieci, pełne uroku czytanie bajek oraz Niepodległa Prywatka, podczas której będzie okazja do nauki tradycyjnych polskich tańców solistycznych, dających możliwość samodzielnego tańca bez konieczności towarzyszenia partnera.

Działania Biura Programu „Niepodległa” na Święto Niepodległości 2020 r. ze względu na ograniczenia związane z pandemią, przeniesione zostały do obszaru dostępu środkami przekazu elektronicznego – głównie niepodlegla.gov.pl oraz media elektroniczne.

W ten sposób Narodowe Święto Niepodległości będziemy mogli świętować razem – choć z zachowaniem dystansu społecznego. To szansa, by pokazać jak ważne jest wspólne świętowanie oraz stworzenie atmosfery jedności i solidarności – tak bardzo potrzebnych dziś nam wszystkim. Mamy nadzieję, że za rok będziemy już świętować hucznie, radośnie i bez przeszkód, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

8.11.2020 – Koncert dla Niepodległej - Kulka/Paderewski/Kulka w Teatrze Polskim – transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl oraz w Programie 2 Polskiego Radia, retransmisja koncertu w dniu 11 listopada na antenie TVP Kultura o godzinie 19:00. 

„Kulka / Paderewski / Kulka” to wyjątkowy koncert, który wpisuje się w 160-tą rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent.

Koncert zagra utytułowany skrzypek klasyczny Konstanty Andrzej Kulka i jego córka Gaba Kulka, pianistka, kompozytorka i charyzmatyczna wokalistka pop. Podczas koncertu usłyszymy wybrane dzieła Mistrza opowiedziane językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło eksponujące ponadczasową wartość kompozycji Paderewskiego. Nowe aranżacje przybliżą twórczość Paderewskiego współczesnym odbiorcom.

9.11.2020 – odsłonięcie pomnika „Przed Bitwą Warszawską” w Skierniewicach – transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl

9 listopada odsłonięty zostanie symboliczny pomnik – wspomnienie międzynarodowej współpracy, która miała decydujący wpływ na losy świata. Pomnik „Przed Bitwą Warszawską” upamiętni i będzie przypominał kolejnym pokoleniom o przyjaźni Polaków z Węgrami, Francuzami i towarzyszami broni z Ukrainy – naszymi sojusznikami w wojnie polsko-bolszewickiej. Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele narodów współpracujących ze sobą w 1920 roku: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, ukraiński dowódca, ataman Symon Petlura oraz Charles de Gaulle, doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. 

Na odsłonięcie Pomnika zaprasza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Premier Gliński i Prezydent Miasta Skierniewice wspólnie z Niepodległą. Pomnik powstał według projektu profesora Karola Badyny. 

10.11.2020 – debata historyków on-line o Święcie Niepodległości

Debata historyczna w o świętowaniu 11 listopada, w wigilię tego dnia. Debata z udziałem trzech reprezentantów nauk historycznych odbędzie się on-line i skupi się na historii Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wpływie odzyskania niepodległości na różne grupy społeczne.

Debata realizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Polskim Radiem. Debatę poprowadzi redaktor Bartłomiej Makowski i będzie ona transmitowana na żywo na kanale YT i FB Niepodległej 10 listopada o godzinie 18:00 oraz w serwisie Polskiego Radia.

11.11.2020 – Niepodległa do hymnu

Biuro Programu „Niepodległa”, jak co roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do Hymnu”. Niepodległa do Hymnu to tradycyjna już forma upamiętnienia Święta Niepodległości. W samo południe 11 listopada umożliwimy wszystkim Polakom szansę na włączenia się w ten symboliczny akt pamięci o dokonaniach naszych przodków w 1918 roku. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tym razem, ze względu na trudne warunki ogólnoświatowej pandemii, obchody Narodowego Święta Niepodległości będą musiały być inne niż zwykle, odbywając się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego. Poza wyjątkowymi wydarzeniami organizowanymi przez niektóre instytucje odradzamy organizację zgromadzeń większych niż dopuszczane przepisami. Zachęcamy do przygotowywania kameralnych wydarzeń, włączenia się w akcję w małych grupach (w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie).

Dokładamy starań, aby w południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku. Przygotowujemy audycje z przygotowań i z samego wspólnego śpiewania z różnych miejsc z całej Polski transmitowaną online.

11.11.2020 – Wirtualny Festiwal Niepodległa

Wirtualny Festiwal Niepodległa to forma udostępnienia wydarzeń organizowanych zazwyczaj w ramach Festiwalu na Krakowskim Przedmieściu dla wszystkich odbiorców przy zachowaniu bezpieczeństwa, stanowiąc równocześnie możliwość stworzenia radosnej formy świętowania pomimo ograniczeń pandemii. 

Na 11 Listopada proponujemy program, który usatysfakcjonuje zarówno dorosłych, młodzież jak i dzieci. Przygotujemy 10 godzinny blok programowy w ramach którego zagra dla nas: Studio Scena Muzyczna, w którym wystąpią największe gwiazdy współczesnej, rodzimej sceny muzycznej takie jak Ania Dąbrowska, Organek, Enej, Paweł Domagała czy Miuosh; Studio Scena dla Dzieci w ramach której odbędą się dedykowane dzieciom koncerty oraz czytanie polskich bajek; Studio Prywatka Niepodległa: Scena Tańców Polskich w ramach której Janusz Prusinowski zaprosi nas do wspólnego poznawania najpiękniejszych, tradycyjnych tańców ludowych naszego kraju.

W celu zapewnienia jak najszerszej widowni, Festiwal prezentowany będzie online m.in. na stronie niepodlegla.gov.pl, interia.pl oraz 23 serwisach regionalnych grupy Polska Press.

Impreza będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami – zapewniamy tłumacza migowego oraz audiodeskrypcję.

Pełen program Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu jest dostępny na www.niepodlegla.gov.pl/festiwal/ - tam również będzie można obejrzeć transmisję 11 listopada (również z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami).

 

Jan Kowalski, dyr. Biura Programu „Niepodległa” 

- W tym roku upamiętniamy Narodowe Święto Niepodległości w inny niż zazwyczaj sposób. Konieczność zachowania dystansu zmusza nas do ograniczenia wydarzeń publicznych, ale nie stoi na przeszkodzie do symbolicznego pokazania, że nadal jesteśmy wspólnotą.

- 11 listopada, w samo południe zapraszamy do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Mazurka Dąbrowskiego możemy zaśpiewać w gronie domowników bądź najbliższych. Wystarczy włączyć radio lub telewizor i znaleźć stację grającą hymn.

- Po hymnie zapraszamy do oglądania wyjątkowego wydarzenia – Wirtualnego Festiwalu Niepodległa. Występy artystów jak Ania Dąbrowska, Organek, Enej, Paweł Domagała czy Miuosh to tylko część atrakcji.  Zapraszamy na www.niepodlegla.gov.pl

 jan_kowalski_st.3__fot._t.tooczko_670

źrodło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy