Niemiecki polityk ustawia Polskę i mówi nam, jak mamy traktować Trumpa! Wymowne!

Artykuł
Twitter

Karl-Georg Wellmann w rozmowie z Deutsche Welle, powiedział, że "zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich powinno być dla Europy i Polski sygnałem do przebudzenia". I wskazał nam palcem, czyli Polsce co mamy robić i jak mamy traktować nowego prezydenta USA! Jakież to niemieckie, prawda!

Karl-Georg Wellmann mówił, że "wybory w USA są dla nas wszystkich, ale szczególnie też dla Polski sygnałem alarmowym (...) Na razie nikt nie wie, czego można się naprawdę spodziewać po przyszłym prezydencie, ale wypowiedzi Trumpa o polityce zagranicznej w czasie jego kampanii są alarmujące".

Wellman na poparcie swojej tezy powiedział, że dla Trumpa Putin jest "mężem stanu" (czego notabene nie było).

Polityk niemiecki mówił, że decydujące dla relacji transatlantyckich i bezpieczeństwa w Europie będzie, czy Trump potraktuje kwestie polityki zagranicznej i obronnej poważnie, czy też będzie kontynuował dotychczasową retorykę. - Z tych wyborów dla Europy wynika przede wszystkim jedno: trzymać się razem jako wspólnota państw i bezpieczeństwa. Zwłaszcza zapowiedzi o wycofywaniu się USA z międzynarodowych konfliktów nie wróżą nic dobrego". I dodał, że należy się liczyć, z tym, że Stany Zjednoczone będą się również wycofywały z dotychczasowego zaangażowania w Europie. 

Najśmieszniejsze są jednak słowa Wellmanna skierowane do Polski. - Historia pokazała, że w ciągu ostatnich 100 lat Polska pozostawała osamotniona (...) Polacy byli sami w walce z Rosją i z hitlerowskimi Niemcami, a potem pozostawiono ich samych sobie w Jałcie i Poczdamie (...) Historyczna nauczka z tej przeszłości dla Polski jest tylko jedna: nigdy więcej w pojedynkę!". I dodaje, że Polska musi popierać niemiecki plan porządku w Europie, bo wtedy będzie bezpieczna.  Odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego o priorytetowym partnerstwie z USA, Wellmann ocenił to jako "fatalną lekkomyślność". - Polsko, Europa jest Twoim przeznaczeniem! - dodał na zakończenie rozmowy z DW.

Widać, że Niemcy mają duży problem z faktem, że istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia dobrych interesów USA z Polską, z pominięciem Niemiec.

Źródło: DW.de

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy