Nie uwierzysz czym wypełnione są żołądki tych morskich ptaków! [ZOBACZ FILM]

Artykuł
facebook.com

Pełne śmieci oceany to ogromne zagrożenie nie tylko dla ryb, ale również morskich ptaków. Dowodem niech będą zdjęcia, na których widać co znajduje się w żołądkach martwych albatrosów. Fotografie powstały na wyspie Midway na północy Pacyfiku podczas kręcenia filmu "Albatros".

Zdjęcia do filmu trwały prawie 10 lat. Przez ten czas na wyspie Midway znaleziono dziesiątki tysięcy martwych albatrosów. Nie przeżyły z powodu zalegających w ich wnętrznościach śmieci.

– Mam nadzieję, że te szokujące zdjęcia zwrócą uwagę ludzi na problem, jaki w skali globalnej powoduje zanieczyszczanie oceanów plastikiem – powiedział Chris Jordan, reżyser filmu „Albatros”.

Pływające w oceanie śmieci albatrosy mylą z kałamarnicami lub mątwami i karmią nimi swoje pisklęta. W żołądkach martwych ptaków naukowcy znajdowali m.in. szczoteczki do zębów, zabawki, zapalniczki, butelki i opakowania na sos sojowy w kształcie ryby, dołączane do sushi na wynos.

Jak podkreśla Jordan, film powstał, ponieważ albatrosy go zafascynowały. Na Midway nie mają żadnych naturalnych wrogów, dlatego też nie boją się ludzi i pozwalają się obserwować.

– Kiedy zestawimy ogrom cierpienia tych ptaków z jaskrawymi śmieciami w oceanach, otrzymamy obraz współczesnej kultury. Jesteśmy emocjonalnymi bankrutami – powiedział Jordan.

Albatrosy pod względem rozpiętości skrzydeł to jedne z największych ptaków. Występują nad północnym Pacyfikiem oraz nad Oceanem Arktycznym. Są świetnymi pływakami, a ich główne pożywienie stanowią ryby, mątwy i kryl. Należą do najdłużej żyjących ptaków.

Źródło: gospodarkamorska.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy