NATO: Rosja ponownie koncentruje wojska pod ukraińską granicą

Artykuł
WIKIPEDIA/VITALY V. KUZMIN/CC BY-SA 3.0

Rosja ponownie zaczęła koncentrować wojska przy granicy z Ukrainą, gdzie przebywa obecnie od 10 tys. do 12 tys. rosyjskich żołnierzy – poinformowały źródła w strukturach wojskowych NATO.

– Znów obserwujemy koncentrację rosyjskich wojsk w regionie przy granicy z Ukrainą – powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Sojuszu.

Według niego do połowy czerwca większość stacjonujących tam wcześniej około 40 tys. rosyjskich żołnierzy została wycofana, czego domagał się od Moskwy Zachód i co było elementem planu pokojowego. W czerwcu NATO szacowało liczebność rosyjskich wojsk pozostających przy granicy z Ukrainą na poniżej tysiąca.

– Ale od tygodnia liczne jednostki rosyjskie wracają w ten rejon – dodało źródło. – Obecnie szacujemy, że w pobliżu granicy z Ukrainą przebywa od 10 tys. do 12 tys. rosyjskich żołnierzy – uzupełniał.

Także władze Ukrainy informują o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zauważono ruchy rosyjskich oddziałów w pobliżu granicy z obwodem sumskim na północnym wschodzie Ukrainy oraz z obwodem ługańskim, na wschodzie.

Łysenko dodał, że w regionach, gdzie trwa operacja przeciwko rosyjskim dywersantom trwają zacięte walki, a rebelianci systematycznie ostrzeliwują rosyjskie terytorium, co Rosjanie starają się przedstawić jako działania ukraińskich wojsk.

W minionym tygodniu władze Ukrainy nasiliły operację antyterrorystyczną przeciwko terrorystom na wschodzie kraju.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy