Napięta sytuacja na wschodzie Ukrainy. Terroryści wysadzają mosty

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Napięta sytuacja utrzymuje się na Ukrainie w poniedziałek w siedmiu miastach obwodów donieckiego i ługańskiego, w tym w ich stolicach – podał resort obrony Ukrainy. Na drogach z Doniecka do Słowiańska wysadzono dwa mosty i wiadukt kolejowy – pisze agencja AP.

Najbardziej napięta pozostaje sytuacja w miastach: Donieck, Gorłówka, Ługańsk, Sniżne, Antracyt, Krasnodon i Siewierodonieck – głosi komunikat Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Według resortu siły rządowe uczestniczące w operacji przeciwko rosyjskim dywersantom nadal koncentrują się na niszczeniu ich posterunków i izolowaniu stref konfliktu.

Na drogach z Doniecka, które prowadzą w kierunku Słowiańska, wysadzono dwa mosty i wiadukt kolejowy – podaje Associated Press. Agencja wskazuje, że mogli to zrobić terroryści, by spowolnić ofensywę sił rządowych na Donieck. AP cytuje świadka, który przy wiadukcie widział grupę mężczyzn w mundurach maskujących, jakie noszą terroryści.

W niedzielę, po sukcesach sił rządowych w obwodzie donieckim, jeden z przywódców terrorystów Paweł Gubariow zapowiedział, że podejmą oni w Doniecku "wojnę partyzancką" przeciwko siłom rządowym. Separatyści kontrolują w Doniecku m.in. budynek administracji obwodowej i mają swoje posterunki na drogach wjazdowych do miasta.

Ukraiński resort obrony zapewnił w poniedziałek, że w rezultacie ostatnich działań sił rządowych nastroje w oddziałach separatystów są bardzo złe. O tym samym mówił na briefingu w Kijowie Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

– Według danych naszego wywiadu morale bojowników jest bardzo złe, bo czują się oni porzuceni, sprzedani, oszukani – powiedział Heraszczenko.

Zapewnił również, że MSW, Straż Graniczna i Gwardia Narodowa kończą działania, których celem jest ochrona granicy z Rosją. Według Heraszczenki siły rządowe nie opanowały jeszcze wszystkich przejść granicznych, ale przez rosyjską granicę nie można już przerzucić znaczących ilości sprzętu wojskowego.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy