Przejdź do treści
18:32 Turcja: na północy kraju spadł rosyjski dron
18:04 Świat: Chiny protestują przeciwko planom USA dotyczącym sprzedaży broni Tajwanowi
17:32 Media: UE planuje podpisać porozumienie handlowe z blokiem Mercosur 12 stycznia
17:00 Francja: personel Luwru zakończył akcję strajkową, muzeum otwarte w zwykłym trybie
16:30 Podlaskie: Rosjanin oskarżony o organizowanie nielegalnej migracji
15:58 USA: Witkoff spotka się w piątek z doradcami ds. bezpieczeństwa Ukrainy i krajów europejskich
15:20 Ukraina: SBU uderzyła w kolejną rosyjską platformę wydobycia ropy na Morzu Kaspijskim
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Na synodzie biskupów dyskusja o homoseksualistach i rozwodnikach

Źródło:

Uznanie dla osób homoseksualnych i konieczność otwarcia wobec nich, różnice zdań na temat sytuacji rozwodników w Kościele i propozycji dopuszczenia ich do komunii - to niektóre z wniosków, jakie zawarto w relacji z pierwszego tygodnia obrad synodu biskupów.

W ogłoszonym dziś przez Watykan pierwszym podsumowaniu obrad nadzwyczajnego zgromadzenia biskupów na temat rodziny podkreślono, że w trakcie dyskusji wyraźnie doszła do głosu potrzeba podjęcia "odważnych decyzji duszpasterskich".

Zawarta jest też synteza ożywionej dyskusji wokół kwestii osób rozwiedzionych będących w nowych związkach.

Dokument stwierdza, że niektórzy uczestnicy synodu poparli utrzymanie dotychczasowej dyscypliny w tej sprawie, opartej na "fundamencie teologicznym", czyli niedopuszczanie rozwodników do sakramentu komunii. "Inni zaś opowiedzieli się za większym otwarciem pod ściśle określonymi warunkami w sytuacjach, których nie można rozwiązać nie powodując nowych niesprawiedliwości i cierpień" - wyjaśnił Watykan. Zastrzegł, że w opinii części uczestników dyskusji ewentualne dopuszczenie do sakramentów musiałoby zostać poprzedzone przez pokutę, za którą odpowiedzialność ponosiłby biskup diecezjalny. Jako drugi wymóg wymienia się "jasne zaangażowanie na rzecz dzieci" z poprzednich związków.

Postulowano, by tego typu decyzje nie miały charakteru ogólnego, lecz by zgoda wydawana była w indywidualnych przypadkach, po dokładnej analizie konkretnej sytuacji.

Kolejny punkt dokumentu głosi: "Osoby homoseksualne mają walory i przymioty do zaoferowania wspólnocie chrześcijańskiej". Postawiono następnie pytanie, zachęcając do refleksji: "Czy jesteśmy w stanie przyjąć te osoby gwarantując im braterstwo w naszych społecznościach?".

"Często ludzie ci pragną spotkać Kościół, który będzie dla nich gościnnym domem. Czy nasze wspólnoty są w stanie nim być, akceptując i szanując ich orientację seksualną bez naruszania doktryny katolickiej w sprawie rodziny i małżeństwa?" - napisano w relacji.

Mowa w niej jest również o tym, że kwestia osób homoseksualnych wymaga poważnej refleksji nad rozwojem uczuciowym, dojrzałością ludzką, także w wymiarze seksualnym. Dlatego, uznano na synodzie, jest to istotne wyzwanie edukacyjne.

"Kościół potwierdza zarazem, że związki między osobami tej samej płci nie mogą być zrównane z małżeństwem mężczyzny i kobiety. Nie jest tym bardziej dopuszczalne wywieranie presji na postawy duszpasterzy oraz to, by instytucje międzynarodowe uzależniały pomoc finansową od wprowadzenia norm inspirowanych ideologią gender" - głosi dokument z synodu, sporządzony przez generalnego relatora kardynała Petera Erdo z Węgier, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy.

"Nie negując problematyki moralnej związanej ze związkami homoseksualnymi przyjmuje się do wiadomości, że są przypadki, w których wzajemne wsparcie aż do poświęcenia stanowi cenny fundament dla życia partnerów" - przyznał Watykan. Zapewnił, że Kościół szczególną uwagę kieruje pod adresem dzieci, żyjących z parami osób tej samej płci i powtarza, że na pierwszym miejscu muszą być zawsze "potrzeby i prawa najmłodszych".

Uczestnicy synodu skonstatowali, że szerzy się mentalność, która redukuje przekazywanie życia do realizacji indywidualnych planów, a czynniki ekonomiczne w decydujący sposób przyczyniają się do spadku narodzin i tym samym osłabienia tkanki społecznej.

Położono nacisk na konieczność odpowiedniego nauczania Kościoła w sprawie naturalnych metod regulacji narodzin. W tym kontekście zwraca się uwagę na znaczenie encykliki Pawła VI "Humanae Vitae", która przypomina o wymogu szanowania godności osoby w ocenie moralnej metod regulacji narodzin.

Watykan zapewnił, że dyskusja na synodzie prowadzona jest w sposób swobodny. Wyjaśnił, że nie podjęto żadnych decyzji i nie ma "łatwych perspektyw". Poruszone tematy będą przedmiotem dalszych analiz przed zapowiedzianym na przyszły rok następnym, zwyczajnym synodem biskupów na temat rodziny.

Obecny synod zakończy się 19 października beatyfikacją Pawła VI.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie ma miłosierdzia bez sprawiedliwości. Jeszcze o dyskusji nad komunią

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Zełenski wygłosi w Sejmie przemówienie. Polska może pomóc przy wyborach na Ukrainie

Prokuratura Krajowa o sprawie Romanowskiego: "bezzasadne" postanowienie sądu

Ważne rozmowy w USA o zakończeniu wojny na Ukrainie. Kluczowa rola Witkoffa

Problemy z sygnałem Republiki. Sakiewicz: władzę uwiera istnienie Republiki

Forbes: Dallas Cowboys najcenniejszym klubem świata. Real Madryt liderem futbolu

Mec. Skwarzyński: w sprawie Romanowskiego rząd zataił informacje Interpolu

Moskwa w panice po propozycji rozmieszczenia wojsk na Ukrainie

SPRAWDŹ TO!

Prawie milion za konferencję? Impreza BOŚ Banku pod lupą – posłowie żądają kontroli NIK-u

Pełnomocnik Romanowskiego: sąd rozprawił się z postępowaniem śledczych

Internauci chwalą Nawrockiego po spotkaniu z Zełenskim. Jasne upomnienie się o ofiary Wołynia

Tusk już się nawet nie kryje! ,,Takiej ilości głąbów w rządzie jeszcze nie było''

Niewygodne pytania do Tuska w Brukseli. "Bez medialnej ochrony to amator"

Woś: w państwie Tuska prokuratura nie działa praworządnie-tylko na zlecenie polityczne

Saryusz-Wolski: Niemiecki szantaż finansowy ws. Mercosur

Kolejna klęska rządu 13 grudnia. Romanowski może poruszać się po UE

Najnowsze

Zełenski wygłosi w Sejmie przemówienie. Polska może pomóc przy wyborach na Ukrainie

Forbes: Dallas Cowboys najcenniejszym klubem świata. Real Madryt liderem futbolu

Mec. Skwarzyński: w sprawie Romanowskiego rząd zataił informacje Interpolu

Ławrow

Moskwa w panice po propozycji rozmieszczenia wojsk na Ukrainie

SPRAWDŹ TO!

Prawie milion za konferencję? Impreza BOŚ Banku pod lupą – posłowie żądają kontroli NIK-u

Prokuratura Krajowa o sprawie Romanowskiego: "bezzasadne" postanowienie sądu

Ważne rozmowy w USA o zakończeniu wojny na Ukrainie. Kluczowa rola Witkoffa

Problemy z sygnałem Republiki. Sakiewicz: władzę uwiera istnienie Republiki