Na drodze do neutralności klimatycznej. Najnowsze plany PGNiG

Artykuł
PGNiG planuje zintensyfikować projekty związane z produkcją biometanu
Fot. pixabay/enriquelopezgarre

PGNiG planuje rozwinąć działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym. Co więcej, Grupa Kapitałowa rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

PGNIG do 2026 r. chce skupić się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodowerem.

Podczas Kongresu 590, w trakcie panelu dyskusyjnego o drogach do neutralności klimatycznej Prezes PGNiG Paweł Majewski mówił o działaniach, jakie kierowana przez niego firma zamierza podjąć w krótkiej perspektywie, by jeszcze aktywniej włączyć się w transformację energetyczną polskiej gospodarki.

- Mamy świadomość, że proces dekarbonizacji gospodarki w długiej perspektywie obejmie również gaz ziemny. Jednak w polskich warunkach transformacja w kierunku nisko- i zeroemisyjnym bez gazu ziemnego nie jest możliwa. Dlatego celem PGNiG jest dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie długoterminowej. Rozpoczęliśmy prace nad nową strategią, której ogłoszenie będzie okazją do zaprezentowania szczegółowych planów dekarbonizacji Grupy Kapitałowej PGNiG do 2050 r. Tymczasem w horyzoncie najbliższych lat skupimy się na zwiększeniu dostępności niskoemisyjnego paliwa oraz inicjacji kluczowych działań związanych z „zielonymi gazami”, czyli biometanem i wodorem - powiedział Prezes Zarządu PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG będzie zmniejszać emisyjność własnych procesów technologicznych przede wszystkim w segmencie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, częściowo zastępując węgiel gazem ziemnym i innymi mniej emisyjnymi paliwami. Grupa Kapitałowa bierze pod uwagę m.in. budowę bloku wielopaliwowego i gazowych źródeł wytwórczych.

pgnig_k590_670

PGNiG chce również zintensyfikować projekty związane z produkcją biometanu i zatłaczaniem go do sieci, z rozwojem mocy wytwórczych z OZE, a także projekty związane z wodorem. Przede wszystkim w zakresie magazynowania energii w kawernach solnych. W grę wchodzi również wykorzystanie lokalnych źródeł geotermalnych.

- W przypadku realizacji działań pomagających nam zbliżyć się do celu neutralności klimatycznej zamierzamy skorzystać z możliwości wsparcia ze strony m.in. Funduszu Modernizacji, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i puli z listy programów o istotnym znaczeniu wspólnotowym IPCEI. Polska w najbliższych latach będzie mogła skorzystać z 770 mld zł pochodzących z funduszy unijnych, z czego znaczna część zostanie przeznaczona na inwestycje związane ze środowiskiem i transformację energetyczną,
a PGNiG może być istotnym beneficjentem tych środków - powiedział Prezes PGNiG.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy