Na Białorusi powstają obozy koncentracyjne dla opozycji. Rewelacje doradcy Swietłany Cichanouskiej

Artykuł
Białoruska opozycja
pexels.com

Franak Viacorka, doradca białoruskiej opozycjonistki Swietłany Cichanouskiej, zarzucił prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence budowę obozów koncentracyjnych dla protestujących.

- Nie mogę uwierzyć, że dzieje się to w 2021 roku – skomentował na konferencji na temat wsparcia UE w procesach demokratycznych na Białorusi.

- Na Białorusi powstają obozy koncentracyjne – alarmuje Franak Viacorka, doradca b. kandydatki na prezydenta Białorusi, Swietłany Cichanouskiej. 

- Reżim Łukaszenki buduje obozy koncentracyjne dla protestujących. Jeden z wykonawców ujawnił kilka zdjęć. Obóz może pomieścić 2 tys. zatrzymanych. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w 2021 roku – powiedział Viacorka podczas wideokonferencji na temat wsparcia Unii Europejskiej dla procesów demokratycznych na Białorusi.

bel_670_02.

W jego i Cichanouskiej ocenie "międzynarodowa odpowiedź na pacyfikacje protestów jest wciąż zbyt skromna. Za mało osób i firm znajduje się na listach sankcyjnych UE" – ocenił Viacorka i dodał, że w jego kraju potrzebna jest pokojowa transformacja  i doprowadzenie, bez stosowania przemocy, do wolnych wyborów. Obecnie system sankcji wobec reżimu Łukaszenki obejmuje łącznie 88 osób i siedem podmiotów gospodarczych. Uczestnicząca w konferencji Cichanouska wyraziła nadzieję, że czwarty unijny pakiet sankcji wobec współpracowników Łukaszenki zostanie przyjęty jak najszybciej.

Zdaniem Cichanouskiej potrzebne będzie też międzynarodowe śledztwo w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi. Zaapelowała do zachodnich państw o uznanie osób odpowiedzialnych za represje za terrorystów.

Źródło: Franak Viacorka/Belsat/opozycja

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy