Morawiecki zastąpi Szałamachę. Premier wprowadza zmiany w rządzie

Artykuł
Telewizja Republika

Premier Beata Szydło przedstawiła zmiany w rządzie. Mateusz Morawiecki zastąpi w resorcie finansów Pawła Szałamachę i stanie na czele ministerstwa finansów i rozwoju.

- Zadecydowałam o stworzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Jeśli wczytacie się państwo w program PiS, to sprawami gospodarczymi będzie kierować minister rozwoju. Ministerstwo Finansów wraz z innymi resortami gospodarczymi będzie realizować programy gospodarcze. Skończył się etap przygotowywania strategii i konsultacji, nadszedł czas konkretnych rozwiązań. Musi zostać zmieniona struktura rady ministrów dla szybszej realizacji naszych postulatów – zostaje dlatego powołany Komitet Ekonomiczny na czele z Mateuszem Morawieckim, autorem planu odpowiedzialnego rozwoju. Minister Morawiecki zostanie powołany na ministra finansów. Odwołany Paweł Szałamacha przejdzie do innych zadań - powiedziała dziś na konferencji premier Beata Szydło. Szefowa rządu dodała, że Szałamacha złożył na jej ręce dymisję z dotychczasowego stanowiska. 

- Zgodnie z programem PiS, założeniami przyjętymi na początku pracy w rządzie, realizujemy zmiany strukturalne w rządzie. Na początku powołaliśmy nowe ministerstwa, podjęliśmy decyzję o likwidacji ministerstwa skarbu państwa. W najbliższych dniach razem z ministrem Kowalczykiem przedstawimy projekt nowego sposobu zarządzania skarbem państwa. Powiem nie tylko nad nowym nadzorem właścicielskim, ale i sposobem zarządzania. Chcemy zwiększyć kontrole i audyt - zapowiedziała premier.

Prezes Rady Ministrów zapowiedziała także zmiany w kancelarii - pełnomocnikiem ds. równego traktowania zostanie Adam Lipiński, który zastąpi na tym stanowisku Wojciecha Karczmarczyka. Sekretarzem stanu w KPRM zostanie Grzegorz Schreiber. Premier dodała również, że dziś prowadzone były dyskusje nad budżetem na rok 2017.

- Dziś dyskutowaliśmy nad przyjęciem budżetu państwa na rok 2017 i porozumienia CETA. Budżet został przyjęty i zostanie skierowany do parlamentu. Prace w ministerstwie finansów będą trwały. Mamy zagwarantowane w budżecie środki na program 500+, na program minimalnej emerytury na poziomie 1000 zł, na darmowe lekarstwa dla seniorów, a także na projekty dotyczące reformy emerytalnej - podkreśliła Szydło.


 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy