Morawiecki: Przełomowa decyzja dot. ZUS. Wielkie ułatwienie dla obywateli i przedsiębiorców

Artykuł
Mateusz Morawiecki
Telewizja Republika

— Nie trzeba będzie się rejestrować i płacić składki ZUS, jeśli będziemy zarabiali do połowy wynagrodzenia minimalnego. Początkowi przedsiębiorcy nie będą płacić składki, aż nie dostaną pierwszej faktury i nie przekonają się, czy ich biznes działa. To wczorajsza deklaracja i mówię to specjalnie dla widzów Telewizji Republika — podkreślił Mateusz Morawiecki na naszej antenie. Wicepremier, minister finansów i rozwoju był gościem Ryszarda Gromadzkiego w „Wolnych głosach wieczorem”.

REKORDOWA NADWYŻKA BUDŻETOWA

— Po wrześniu 2017 r. budżet państwa miał rekordową nadwyżkę. Mowa o 3 mld 800 mln zł. Z takimi rezultatami nigdy nie mieliśmy do czynienia, ale to jest sukces Rady Ministrów oraz Prawa i Sprawiedliwości, które coraz lepiej prowadzą gospodarkę naszego kraju i zapewniają rozwój ekonomiczny. Duża zasługa również w lepszej ściągalności VAT-u oraz zysków z CIT-u. To, co udało się zrobić w ministerstwie finansów, również przyczyniło się do sukcesu budżetowego — mówił wicepremier Morawiecki na antenie Telewizji Republika.

— Wbrew pozorom, mam nadzieję, że deficyt budżetowy wystąpi i to z powodu wielkiego rozwoju ekonomicznego oraz inwestycji. Dziś jeszcze inwestorzy boją się wkładać pieniądze, ponieważ nie są przekonani i pewni. Dane się poprawiają, dlatego większy wzrost inwestycji zobaczymy w 2018 roku. Ci ludzie czekają na koniec tego roku, aby utwierdzić się w przekonaniu, że mogą podjąć takie inwestycje — kontynuował minister rozwoju i finansów.

Jak zaznaczył, Prawo i Sprawiedliwość „zabrało pieniądze mafiom i grupom przestępczym, następnie dało je ludziom i pojawiła się nadzieja, że niedługo zobaczymy owe inwestycje, których będzie coraz więcej”.

KOMISJA ŚLEDCZA DS. RZĄDÓW PO-PSL

— Powinna powstać sejmowa komisja śledcza, oraz powinny zostać udostępnione dane ministerstwa finansów dot. wszystkich przestępców, którzy przez te 8 lat wykradli ponad 200 mld zł z budżetu państwa. To wielkie pieniądze i wielkie przekręty. Oszustwa, na które pozwalał rząd PO-PSL — twierdzi Mateusz Morawiecki.

— Brakowało woli zajęcia się tym tematem oraz elementarnej wiedzy w niektórych obszarach. Na pewno było bardzo dużo zaniedbania, lekceważenia i czegoś dużo gorszego, a działania powinna wyjaśnić komisja śledcza. To niewyobrażalna kwota — taka, jakbyśmy przez rok dali wszystkim „5 tys. plus”, a nie „500 plus”. To był również kolejny impuls do tego, aby Polacy wyjeżdżali za granicę”.

WAŻNA DEKLARACJA WS. SKŁADEK ZUS

— ZUS to ważna instytucja, która gwarantuje nam pewien poziom życia i fundusze w razie sytuacji nieszczęśliwej lub w razie przejścia na emeryturę. Bardzo pozytywnie zmienia się cały fundusz ubezpieczeń i będziemy robić go bardziej przyjaznym dla wszystkich obywateli — mówił Mateusz Morawiecki.

— Wdrożymy działalność bagatelną, czyli nie trzeba będzie się rejestrować i płacić składek ZUS, jeśli będziemy zarabiali do połowy wynagrodzenia minimalnego. Ustanowiliśmy również tzw. pas startowy dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą — przedsiębiorcy zapłacą dopiero, jak dostaną pierwszą fakturę i zobaczą, że biznes im się opłaca. Wcześniej bali się zakładać działalności, ze względu na to, iż może ona nie wypalić. Teraz tak nie będzie — deklarował wicepremier.

PRZEMYTNICY W RAJU

— Główny kanał przemytu paliwa, to był kanał zachodni. Jesteśmy częścią wewnątrzwspólnotowego rynku. Wiele na tym zyskujemy, ale wcześniej o wiele więcej traciliśmy. W czasach naszych poprzedników, średnio — dziennie — wjeżdżało 650 cystern paliwa. Dziś wjeżdża ich 5 razy mniej, a paliwo na stacjach benzynowych jest — mało tego, koncerny zarabiają coraz więcej i mają większy przychód oraz rozwój. Wystarczy chcieć — nadmienił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, wielką aspiracją rządu i partii rządzącej jest to, by Polska była krajem silny, ważnym i poważnie traktowanym na arenie międzynarodowej.

CO Z HANDLEM W NIEDZIELĘ?

— We wrześniu 2016 roku powiedziałem, że wyobrażam sobie zakaz handlu w niedzielę. Dziś rozmawiałem z przewodniczącym Dudą i doszliśmy do porozumienia. Zależy nam na rozwoju i kształceniu talentów w handlu, ale wyobrażam sobie, aby wszystkie 4 niedziele w miesiące były wolne — stwierdził Morawiecki w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim.

— Rok 2016 był pierwszym od II wojny światowej, w którym więcej ludzi się zameldowało na stałe, niż się wymeldowało. Cieszę się, że nasze wynagrodzenia rosną, ale zachęcamy jednocześnie pracodawców do inwestowania w nowe technologię, ponieważ to bardzo napędza zarówno pracowników, jak i całą gospodarkę naszego kraju — mówi.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy