Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
11:16 Polska: Wojewoda podkarpacka ostrzega rodziny ofiar katastrofy autobusu przed oszustami
10:25 Pomorskie: Strażacy czwarty dzień gaszą pożar Zakładu Gospodarowania Odpadów w Chlewnicy
10:06 Wałbrzych: Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn zamieszanych w fałszowanie pieniędzy
09:04 Mazowieckie: Ponad 70 interwencji po burzach; najwięcej w Warszawie
08:33 Ukraina: Pięć osób zginęło w rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby
08:09 Indonezja: W walce z pożarami lasów władze uciekają się do wywoływania sztucznego deszczu
08:00 Polska: CBŚP rozbiło gang handlujący nielegalnymi sterydami; osiem osób zatrzymanych
07:31 Rosja: Ukraińskie drony zaatakowały kolejny magazyn Wildberries - w pobliżu Moskwy
07:00 Polska: Służby zatrzymały pięć osób związanych z nielegalnym obrotem odpadami
05:47 Portugalia: Siedmiu rannych w pożarze lasów w pobliżu Porto
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a

Mocne słowa Wandy Półtawskiej o smartfonach i ...

Źródło:

Wanda Półtawska skrytykowała używanie telefonów komórkowych i smartfonów przez dzieci i młodzież. Według niej korzystanie w nadmiarze z tych urządzeń i internetu źle wpływa na inteligencję i emocje ludzi, a także sprawia, że młodzi nie wiedzą, kim są. Jak mówiła Półtawska, dzieci i młodzież „wszystko” mają w „komórkach” – np. daty urodzin, godzinę, nazwy dni tygodnia – i wszystkiego w nich szukają.

Półtawska była gościem uroczystości wręczenia nagród w VIII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrueck”. W konkursie udział wzięło ok. 150 dzieci i młodzieży z całego kraju. Autorzy najlepszych prac to Mateusz Piątkowski, uczeń szkoły podstawowej z Sosnowca, Kinga Klisz z gimnazjum w Bieruniu, Jakub Kowalski z zespołu szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na zwycięzców czeka wycieczka edukacyjna do Ravensbrueck i nagrody rzeczowe.

 

Konkurs zorganizował Zespół Szkół w Pińczycach (woj. śląskie). „To od młodzieży zależy nasza przyszłość” – podkreślił obecny na piątkowej uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek. Jego zdaniem liczba osób zainteresowanych konkursem nt. byłego obozu w Ravensbrueck, do którego powstania przyczynił się totalitaryzm, świadczy o tym, że „można spokojnie patrzeć w przyszłość”. „Myślę, że oni tych błędów nie popełnią” – powiedział prezes IPN. Ocenił też, że książka Wandy Półtawskiej „I boję się snów” powinna być lekturą szkolną.

 

„Dzieci i młodzież mają szczęście, że mogą się tu dzisiaj zetknąć z panią doktor Wandą Półtawską” – podkreślił Szarek. Półtawska przebywała w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck od 1941 do 1945 r., była poddawana eksperymentom pseudomedycznym.

 

Obecna na uroczystości rozdania nagród prawie 98-letnia Wanda Półtawska podkreśliła, że człowiek powinien się interesować kim jest i gdzie jest jego serce. „Przynależność do narodu daje poczucie bezpieczeństwa i sensu życia. Nie możesz żyć w samotności na wyspie bezludnej, jeśli nie masz z kim czuć się +swoim+ to jest ci źle” – powiedziała.

 

Przyjaciółka Jana Pawła II zwracała uwagę na poczucie polskości i tożsamość narodową, ale i na poczucie przynależności do Kościoła. „Nie możesz być tylko Polakiem, ale musisz być aż Polakiem. Co to jest godność człowieka? To narodowość” – mówiła i przywołała słowa Jana Pawła II: „Dajcie mi zaplecze w Polsce, żebym się nie musiał za was wstydzić”.

 

Wanda Półtawska skrytykowała używanie telefonów komórkowych i smartfonów przez dzieci i młodzież. Według niej korzystanie w nadmiarze z tych urządzeń i internetu źle wpływa na inteligencję i emocje ludzi, a także sprawia, że młodzi nie wiedzą, kim są. Jak mówiła Półtawska, dzieci i młodzież „wszystko” mają w „komórkach” – np. daty urodzin, godzinę, nazwy dni tygodnia – i wszystkiego w nich szukają.

 

„Historia jest fantastyczna, bardzo ciekawa jest historia świata” – zachęcała młodzież do nauki Półtawska.

 

Obóz w Ravensbrueck powstał w 1939 r. i był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ok. 132 tys. kobiet i 1 tys. dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób lub dokonywanych na nich eksperymentów medycznych. Wśród więzionych w Ravensbrueck kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku powstania warszawskiego; 17 tys. Polek zginęło. W Ravensbrueck więziono też 20 tys. mężczyzn. 30 kwietnia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do obozu, w którym pozostało jedynie 2 tys. chorych więźniów.

Centrum Prasowe PAP