Mniejsze prawa imigrantów w Wielkiej Brytanii za większą obecność NATO?

Artykuł
Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski
Telewizja Republika

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił wywiadu Agencji Reuters, w którym powiedział, że Polska jest otwarta na kompromis ws. brytyjskich postulatów ograniczenia praw socjalnych imigrantom, jeżeli Londyn pomoże wzmocnić obecność NATO w Europie Środkowej.

Ze względu na ogromną liczbę Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, Warszawa jest jednym z największych krytyków brytyjskiego pomysłu ws. ograniczenia praw socjalnych imigrantom. Z kolei dla Davida Camerona to jedna z najważniejszych spraw przed referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Waszczykowski został zapytany, czy Wielka Brytania może zaoferować cokolwiek, co zmniejszy opór Polski w tej sprawie. Szef MSZ odparł, że Londyn mógłby zaproponować coś z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego.

– Nadal uważamy się za członka NATO drugiej kategorii, ponieważ Europa Środkowa nie ma niczego, poza symboliczną obecnością. Żadnych sił sprzymierzonych, czy instalacji defensywnych, co daje Rosji możliwość rozgrywania tego regionu – powiedział Waszczykowski. 

Szef dyplomacji powiedział również, że Wielka Brytania może wspierać oczekiwania Warszawy ws. obecności sił NATO na terytorium Polski.

Waszczykowski stwierdził także, że Polska chce zrównoważyć skutki ewentualnej obniżki świadczeń dla swoich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii poprzez program 500+, który ma się przyczynić do powrotu do kraju emigrantów.

Szef MSZ zapowiedział również, że Polska jest gotowa do zgody na rozmowy innych państw z Rosją, ale tylko w sytuacji, w której członkowie NATO zgodzą się wzmocnić wschodnią flankę sojuszu i uczynią to pierwsi.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Porozumienie NATO-Rosja i kryzys migracyjny. Waszczykowski w rozmowie z rumuńskim dziennikiem

David Cameron z wizytą w Polsce. Dzisiaj spotkanie z Beatą Szydło, jutro z Andrzejem Dudą

Źródło: reuters.com, telewizajrepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy