MKiDN: Zbigniew Domagalski dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Artykuł
Piotr Gliński i Zbigniew Domagalski
gov.pl

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Zbigniewa Domagalskiego na stanowisko dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2021 r.

Zbigniew Domagalski jest wykładowcą Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prowadził również stałe wykłady na Studiach Podyplomowych Dla Producentów Filmowych i Telewizyjnych na Uczelni Łazarskiego oraz gościnne zajęcia w Szkole Wajdy. Jest członkiem Stowarzyszenia filmowców Polskich i Polskiej Akademii Filmowej.

Producent i kierownik produkcji kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych. Współzałożyciel i współwłaściciel działającego od 1988 roku Studia Filmowego Kalejdoskop, jednej z pierwszych firm produkcyjnych w Polsce. Ważniejsze produkcje fabularne to zrealizowane z Pandora Film z Kolonii „Nadzieja” w reżyserii Stanisława Muchy, „Hel” w reżyserii Kingi Dębskiej, zrealizowany w koprodukcji z In Film Praga, „Śluby Panieńskie” w reżyserii Filipa Bajona, z wynikiem w kinach ponad 1 mln widzów. Filmy wyprodukowane w Studio Kalejdoskop były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami. Obraz Marcela Łozińskiego „89 mm od Europy” otrzymał nominację do Oscara. Pełnometrażowe kino dokumentalne to między innymi „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej i „Aktorka” w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. Zbigniew Domagalski jest także producentem wielokrotnie nagradzanego filmu fabularnego „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej (750 tys. widzów) oraz jej kolejnego filmu „Zabawa Zabawa” (450 tys. widzów).

Przez wiele lat był związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie zajmował się dystrybucją polskich filmów fabularnych oraz kierował produkcją ponad 100 filmów dokumentalnych, muzycznych, widowisk i programów telewizyjnych. Współpracował ze Studiami Filmowymi „WIR” i „Kronika”. Kierował produkcją filmów realizowanych za granicą oraz teatrów telewizji. Wieloletni ekspert oceniający projekty, najpierw w Agencji Produkcji Filmowej, a obecnie w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (obecnie ekspert ekonomiczny).

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy