Mija 35 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Artykuł
WIKIPEDIA/ DOMENA PUBLICZNA

28 maja przypada 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Być może jeszcze w tym roku zakończy się proces jego beatyfikacji.

Kardynał Stefan Wyszyński cierpiał na chorobę nowotworową. Zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie, mając 80 lat.

Pogrzeb prymasa odbył się 31 maja, a przewodniczył mu sekretarz stanu Watykanu, kardynał Agostino Casaroli. Uroczystość, nazywana także "pogrzebem królewskim", zgromadziła w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących. 

3 maja 1994 Prymas Tysiąclecia został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a 25 października 2000 Sejm ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński był w latach 1946-1948 biskupem diecezjalnym lubelskim, następnie arcybiskupem gnieźnieński i warszawskim, a w latach 1948-1981 prymasem Polski.

Beatyfikacja

Proces beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się 29 maja 1989 roku, z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Od tego momentu przysługuje mu tytuł sługi Bożego. W listopadzie ubiegłego roku do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trafiło tzw. Positio, czyli opis życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po jego złożeniu rozpoczęły się prace wyznaczonych przez Kongregację teologów i historyków. Być może jeszcze w 2016 roku dojdzie do zakończenia procesu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kard. Wyszyński w czasie wojny ukrywał Żydów. "Rzeczpospolita" o nieznanych faktach z życia Prymasa Tysiąclecia

 

Źródło: wyszynski.sej.pl, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy