Michalkiewicz: Ustawa 447 to zagrożenie dla państwa polskiego

Artykuł
fot. Telewizja Republika

– Gdyby ta ustawa została uchwalona to dałaby rządowi USA prawo do silnych i sformalizowanych nacisków na Polskę. Stany Zjednoczone mogłyby stosować różne naciski finansowe. A to byłoby bardzo bolesne dla Polski – powiedział publicysta Stanisław Michalkiewicz, który był gościem red. Marcina Bąka w programie "Wolne Głosy" w Telewizji Republika.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu i do wspierania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

– Senat zaaprobował ten akt jednogłośnie. Zgodnie z procedurą ten projekt trafi potem do Komisji Spraw Zagranicznych. Następnie trafia pod głosowanie do Izby Reprezentantów. Na koniec ustawa znajdzie się na biurku prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa – powiedział Stanisław Michalkiewicz. 

"Ta ustawa da rządowi USA potężną broń i to jest bardzo groźne"

– Teraz ta Komisja nie podjęła jeszcze decyzji. Działacze Polonii amerykańskiej wysłali do kongresmenów petycję z załączoną ekspertyzą prawną. Petycja ma zahamować ten akt. To jest zagrożenie dla państwa polskiego. Przedtem były tylko nieformalne naciski USA. Gdyby ta ustawa została uchwalona to dałaby rządowi USA prawo do silnych i sformalizowanych nacisków na Polskę. Stany Zjednoczone mogłyby stosować różne naciski finansowe. A to byłoby bardzo bolesne dla Polski. Dziwnym jest, że nasi przywódcy rżną głupa. Ta ustawa da rządowi USA potężną broń i to jest bardzo groźne – podkreślił publicysta.

Kształt i treść ustawy 447 przedstawił w programie dr Jerzy Targalski:

– Sytuacja jest poważna. Trump jest osłabiony, a pod naciskiem Demokratów może tą ustawę podpisać. Byłbym jednak przeciwnikiem histerii. Przyjrzyjmy się tej ustawie. Jakie są fakty. Ustawa jest bardzo ogólnikowa. Ustawa mówi, ze sekretarz stanu razem z organizacjami pozarządowymi – nie wiemy jak będzie wyglądała lista krajów szczególnie dotkniętych, nie wiemy które organizacje pozarządowe będą je wybierać – będą podejmowały te decyzje. Obecność poszczególnych krajów na tej liście zależeć będzie od tych niewymienionych organizacji pozarządowych. Potem będzie badane ustawodawstwo w tych krajach. Czy to będzie badane zgodnie z prawem lokalnym? Najpierw zostanie zbadana natura i zasięg prawa narodowego. Oni będą badali czy prawo w Polsce jest słuszne czy niesłuszne. Będą oceniali jak to prawo było stosowane, czy zwrócono mienie, a jeśli go nie zwrócono to czy należycie je zrekompensowano – zaznaczył dr Targalski.

"Światowy Kongres Żydów wywiera na Polskę naciski"

– To jest najbardziej niebezpieczne. Bezdziedziczna własność musi zostać wyodrębniona. Ktoś musi tym zarządzać. Władze polskie zostaną zmuszone żeby wyodrębnić majątek bezdziedziczny. 65 mld dolarów – takie są szacunkowe wartości tego mienia. To jest ok. 60% rocznego budżetu państwa. Wśród organizacji pozarządowych jest Światowy Kongres Żydów. Oni próbują wywierać na Polskę różnorakie naciski. Grozili nam, że jeśli Polska nie ulegnie naciskom to będzie upokarzana na arenie międzynarodowej. Tak się teraz dzieje! Organizacje żydowskie mają duże wpływy. To nie są żadne wymysły obsesjonatów. To są fakty – przekonywał Michalkiewicz.

 

 

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy