Przejdź do treści
22:08 USA: Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii o nazwie Partia Ameryki
21:18 USA: Na zalanym przez powódź obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy, są cali i zdrowi
20:18 Syria: Pożary lasów w czasie jednej z najgorszych od dekad susz
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Miejsce: DK13, Rosówek 17, 72-001
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 16:00 w Szczecinie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Miejsce: Nowa Dekadencja – Szczecińskie Centrum Kultury, Partyzantów 2
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Media w USA: Donald Trump zwyciężył amerykańskie wybory prezydenckie na Alasce

Źródło: PAP

Urzędujący obecnie prezydent Donald Trump zwyciężył amerykańskie wybory prezydenckie na Alasce - uznała w środę agencja Associated Press i inne media w USA. Tym samym według AP Republikanin ma na środę zagwarantowane 217 głosów elektorskich, a jego wyborczy rywal Demokrata Joe Biden 290, co zapewnia mu prezydenturę.

Decyzję o Alasce podjęto po przeliczeniu ok. trzech czwartych głosów z zapewniającego 3 głosy elektorskie stanu na północy USA. Dane z Alaski spływają najwolniej m.in. z uwagi na znaczne odległości, które muszą pokonywać kurierzy. Karty wyborcze wysyłane pocztą przed datą wyborów prezydenckich (3 listopada) można tu przyjmować i uwzględniać w procesie do piątku.

Przewaga Trumpa jest jednak na Alasce na tyle duża, że AP oraz inne media zgodnie oceniły w środę na podstawie dotychczasowych danych z komisji, iż Biden nie będzie już w stanie nadrobić tej straty.

Zwycięstwo przywódcy USA na Alasce uznawane było za formalność. Media równocześnie rozstrzygnęły jednak tu wyścig senacki, przyznając wygraną Republikaninowi Danowi Sullivanowi.

W wyborach do Senatu Republikanie mają przewagę 50 do 48. O kontroli nad izbą wyższą parlamentu USA zadecydują dwie wyborcze dogrywki, do których dojdzie w styczniu w Georgii.

Rywalizacja o Biały Dom nie została jeszcze rozstrzygnięta w dwóch stanach - Karolinie Północnej oraz Georgii. W pierwszym w nich prezydent Trump prowadzi o ponad 43 tys. głosów, w drugim o 14 tys. Biden. W Georgii z uwagi na niewielką różnicę między kandydatami pewne jest ponowne przeliczenie głosów.

Rezultaty w tych stanach nie będą jednak miały większego znaczenia dla wyścigu o Biały Dom. Z danych z komisji wynika, że Biden zwyciężył w kluczowych wyborczo Wisconsin, Pensylwanii, Michigan oraz Arizonie. Według AP może być pewien co najmniej 290 głosów elektorskich (o 20 więcej niż jest wymagane, by zwyciężyć w wyborach).

Prezydent Trump nie uznał zwycięstwa rywala - utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe.

Z władzami wszystkich 50 amerykańskich stanów, pytając o wyborcze nieprawidłowości skontaktował się "New York Times". W środę dziennik relacjonuje, że żadne nie poinformowały o oszustwach. Dotyczy to zarówno stanów zarządzanych przez Republikanów, jak i Demokratów.

Na środę Biden ma w skali kraju ponad 5 milionów głosów przewagi nad prezydentem Trumpem. W ogólnokrajowym rozkładzie procentowym to 50,8 do 47,4 proc. i 3,4 pkt. proc. różnicy.

Proces certifykowania wyników przez władze stanowe powinien w USA zakończyć się w drugiej połowie grudnia

PAP

Wiadomości

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Bardzo złe wiadomości dla Putina i Rosji

Polacy strzegą granicy z Niemcami. Wsparł ich niemiecki europoseł!

Woś: Tusk jest niezdolny do działania wbrew interesowi niemieckiemu!

Marina świętowała 36. urodziny na Openerze! Szczęśni balowali w towarzystwie Wieniawy i gwiazd Instagrama

Błaszczak w Republice: Donald Tusk przyjmuje migrantów. To działanie na szkodę kraju

Verstappen z pole position na Silverstone

Upały czy ochłodzenie? IMGW o tym, jak będą wyglądały najbliższe dni

Zmasowany atak na Hołownię. Poseł Polski 2050 wprost: MAM DOŚĆ!

Pomarański: 45% respondentów jest niezadowolonych z rządu Tuska i postuluje o zmianę premiera!

Wzrosła liczba ofiar powodzi w Teksasie!

Lis znów pisze o Hołowni. Ale teraz - zaskoczył wszystkich!

Lisiecki: Donald Tusk jest okłamywany przez swoje środowisko!

PILNE: Wydano zakaz korzystania z odcinka rzeki Kłodnicy

SPRAWDŹ TO!

Ząbki: Gorąco przed spalonym budynkiem. Mieszkańcy nie mogą dostać się do mieszkań

Najnowsze

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Marina świętowała 36. urodziny na Openerze! Szczęśni balowali w towarzystwie Wieniawy i gwiazd Instagrama

Błaszczak w Republice: Donald Tusk przyjmuje migrantów. To działanie na szkodę kraju

Verstappen z pole position na Silverstone

Upały czy ochłodzenie? IMGW o tym, jak będą wyglądały najbliższe dni

Bardzo złe wiadomości dla Putina i Rosji

Polacy strzegą granicy z Niemcami. Wsparł ich niemiecki europoseł!

Woś: Tusk jest niezdolny do działania wbrew interesowi niemieckiemu!