Mateusz Morawiecki w Wilnie: rozmawialiśmy o obronności i bezpieczeństwie energetycznym

Artykuł
twitter.com/PremierRP

- Polska i Litwa są zgodne co do tego, że budowa gazociągu Nord-Stream-2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy - podkreślił Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Litwy, Sauliusem Skvernelisem. Zapowiedziano także wspólne posiedzenie rządu Polski i Litwy. Premier składa jednodniową wizytę w Wilnie.

- Dziękuję premierowi Sauliusowi Skvernelisowi za zaproszenie i owocne rozmowy. Poruszyliśmy wiele tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa idą w jednym kierunku - powiedział premier Polski.

- Cieszę się bardzo, że we wzajemnych relacjach uwzględniane są wrażliwości historyczne, społeczne i one były przez nas omówione. Pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe - podkreślił Matuesz Morawiecki.

- Nigdy nie było tak dobrych stosunków między rządami Polski i Litwy jak teraz; postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na kolejny szczebel, na początku przyszłego roku możliwe wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy - powiedział w Wilnie premier Litwy Saulius Skvernelis.

- I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera - powiedział Skvernelis. 

Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii.

- Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy - powiedział litewski premier.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, tematem rozmów był również współpraca militarna.

- Rozmawialiśmy też o sprawach związanych ze wspólnymi zakupami obronnymi, bezpieczeństwie energentycznym. Ciesze się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są spójne - zaznaczył szef rządu. 

Czytaj także:

Premier Morawiecki po obejrzeniu „Legionów”: Dziękuję za podjęcie się stworzenia takiego filmu

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy