Marlena Maląg przypomina o konieczności ponownego złożenia wniosku do programu 500+

Artykuł
zdjęcie podglądowe
Pixabay.com

W tym roku osoby ubiegające się o świadczenie z programu Rodzina 500+ muszą ponownie złożyć wymagane dokumenty. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego. Według Marleny Maląg "świadczenie będzie wypłacane na tych samych zasadach co do tej pory, ale w tym roku trzeba złożyć wniosek".

Od 1 lutego wnioski można będzie składać tylko drogą elektroniczną. Drogą papierowa również będzie dostępna, ale dopiero od 1 kwietnia. Minister Maląg zachęca jednak by w sytuacji pandemicznej składać je drogą elektroniczną, co można zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP, bankowości elektronicznej albo ministerialnej strony empatia.mpips.gov.pl.

Rezerwa budżetu

- Prawo do świadczenia zostanie ustalone na rok i obejmie okres od 1 czerwca tego roku do 1 maja 2022 roku - wyjaśnia szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Minister zapewniła, że rząd jest przygotowany do wypłaty tego świadczenia i w budżecie państwa zarezerwowano na ten cel 41 miliardów złotych. Minister pytana czy planowana jest waloryzacja świadczenia "500+" albo powrót do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko odparła, że na ten rok żadne zmiany w programie nie są przewidziane.

Wsparcie rodziny

- Za wcześnie jest jeszcze byśmy mówili o wzroście czy jakichś kryteriach bo mamy jeszcze cały rok przed sobą i to świadczenie w zaplanowanej formie będzie realizowane - podkreśliła minister. Poinformowała też, że od początku istnienia programu "Rodzina 500+" czyli od kwietnia 2016 do polskich rodzin trafiło ponad 134 miliardy złotych. Świadczenie wypłacane jest rodzicom lub opiekunom prawnym na każde dziecko poniżej 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy