Majówka za pasem. Polacy już planują wyjazdy

Artykuł
Najpopularniejszym kierunkiem na majówkę 2021 są polskie góry
Fot. Pixabay/Free-Photos

Ostatnie dni były nerwowe dla branży turystycznej i nużące dla spragnionych podróży. Mimo obaw turyści nie rezygnują z planowania wiosennych wyjazdów. Pojawiają się już rezerwacje na Święta Wielkanocne, ale prawdziwy boom przypada na majówkę.

Trudno się dziwić, że Polacy już teraz planują wyjazdy na długi weekend. Pamiętamy sytuację sprzed roku, gdy majówka została „odwołana”. Wszyscy liczą na to, że podobny scenariusz się nie powtórzy.

Polscy turyści mają dużą nadzieję na wyjazdy na początku maja, co widać po wysyłanych przez nich zapytaniach i dokonywanych rezerwacjach w obiektach noclegowych.

Tegoroczna majówka nie będzie niestety zbyt długa – obejmie trzy pierwsze dni maja: sobotę, niedzielę oraz poniedziałek. Wbrew pozorom może to stanowić jeszcze lepszy bodziec do zaplanowania wyjazdu. Wiele osób nadal pracuje zdalnie, co powoduje, że potrzeba zmiany otoczenia staje się szczególnie silna. Każdy chce w pełni wykorzystać ten króciutki przedłużony weekend.

Najpopularniejsze kierunki

W tym roku szczególnie chętnie wybierane są polskie perełki turystyczne. Dużym zainteresowaniem na weekend majowy cieszą się klimatyczne miasteczka oraz uzdrowiska. Nie brakuje też popularnych kurortów w górach.

Najpopularniejsze kierunki na majówkę 2021 to polskie góry. Wśród miast, do których wysłano największą liczbę zapytań są: Karpacz, Zakopane oraz Szczawnica. W tym roku wiele zyskały kurorty w Karkonoszach, co widać po czwartym miejscu naszego zestawienia, na którym znalazła się Szklarska Poręba.

Kolejne miejsca na liście najpopularniejszych miejsc na majówkę zajmują odpowiednio: Solina, Międzyzdroje, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Kazimierz Dolny oraz Sandomierz.

Wszystkie te lokalizacje obfitują w atrakcje turystyczne. Mamy tu interesujące trasy spacerowe, zabytki, parki i muzea.

top_670

Turyści chętnie wynajmują domki

Jeżeli jest taka możliwość, turyści najchętniej rezerwują noclegi w domkach oraz apartamentach. Taka tendencja utrzymuje się od ubiegłego roku, odkąd duży nacisk kładziony jest na zachowywanie dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Poza tym do dyspozycji jest kuchnia, łazienka, pokoje dzienne i sypialnie. To szczególnie ważne, gdy planowany wypoczynek dotyczy większej grupy.

Z kolei w mniejszych miasteczkach, takich jak Kazimierz Dolny i Sandomierz, turyści najchętniej wynajmują kwatery i pokoje gościnne. Wynika to ze specyfiki tych miejsc, które najczęściej znajdują się w prywatnych domach, z daleka od dużych skupisk. W tym nurcie mieści się również agroturystyka, od roku przeżywająca swój renesans. Ludzie zaczynają jeździć na wieś i na pewno szybko się to nie zmieni.

 

Ile zapłacimy za noclegi?

Majówka należy do tzw. gorących terminów w turystyce. W związku z tym, że jest popyt na noclegi, właściciele często stosują w tym czasie cenniki specjalne. Koszty pobytu bywają więc wyższe. Ile zapłacimy w tym roku za wypoczynek podczas długiego weekendu majowego?

Dane portalu Nocowanie.pl pokazują, że ceny noclegów będą kształtować się pomiędzy 50 zł a 60 zł za osobę. Wiele zależy też od lokalizacji, jaką wybierze turysta. Wygląda na to, że najtańsze noclegi dostępne są w Bieszczadach – średnia cena za jedną noc w Polańczyku i Solinie wynosi odpowiednio 48 zł oraz 49 zł. Na przeciwległym biegunie, jeśli chodzi o koszt wypoczynku, mamy Międzyzdroje i Kazimierz Dolny (odpowiednio 62 zł i 60 zł za nocleg).

Średnie ceny noclegów w pozostałych mieszczą się w podanym przez nas przedziale. I tak w Zakopanem i Szklarskiej Porębie zapłacimy 57 zł, w Karpaczu i Polanicy-Zdroju – 55 zł, w Szczawnicy – 51 zł, natomiast za nocleg w Sandomierzu trzeba zapłacić 52 zł.

Źródło: nocowanie.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy