M. Moskal: Ustawą o ochronie zwierząt chcieliśmy m.in. sprawdzić lojalność w koalicji

Fermy futrzarskie.
wikimedia

Gośćmi redaktora Tomasza Sakiewicza w programie "Polityczna kawa" byli dziś Michał Moskal — dyrektor Biura Prezesa PiS, prof. Grzegorz Gielerak — dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Ryszard Czarnecki — europoseł PiS. Redaktor Sakiewicz poruszył na antenie TV Republika trzy aktualne zagadnienia. Pytał Michała Moskala o budzącą kontrowersje wprowadzoną do Sejmu ustawę o ochronie zwierząt, z prof. Gielerakiem rozmawiał na temat antycovidowej propagandy. Na koniec w rozmowie z posłem Czarneckim omówił stanowisko Unii Europejskiej w sprawie skandalicznych słów Katariny Barley.

Michał Moskal o ustawie o ochronie zwierząt.

- W 2017 roku podobna ustawa została wprowadzona do sejmu, próbujemy, mam nadzieje, że tym razem bardziej skutecznie, wprowadzić zmiany społeczne.

- Negocjacje koalicyjne też charakteryzowały się tym, że musieliśmy w koalicji powiedzieć — sprawdzam. Czy jako grupa mamy te same cele, o których mówimy od jakiegoś czasu i czy jesteśmy wobec siebie lojalni. Okazało się, że nie wszyscy. […] Ale wyjdziemy z tego kryzysu silniejsi. [...] Ardanowski, jako członek PiS został zawieszony w związku ze sowimi działaniami. Była pewna zasadnicza niezgodność w jego działalności, ale też Ardanowski najwyraźniej nie odrobił pracy domowej, on nie przeczytał zapisu ustawy, którą proponujemy.

- W kontekście procedowania ustawy w Sejmie — to, jak marszałek Grodzki organizuje dyskusje wokół tej ustawy, jest skandaliczne. Dopuszcza do głosu osoby oskarżone o maltretowanie zwierząt. [...] Przygotowujemy szereg poprawek – np. kwestie odszkodowań, kwestie techniczne, legislacyjne, numeracja, kwestia uboju rytualnego, będzie zwiększenie vacatio legis. 


Prof. Grzegorz Gielerak o antycovidowej propagandzie propagowanej przez rosyjskie służby.

- Te poglądy stają się jakąś wykładnią dla reszty społeczeństwa, czego efektem są protesty antycovidowe. Protestować można, ale tam nie przestrzegano zasad sanitarnych i efektem takich spotkań będzie więcej zarażonych, co odnotujemy w ciągu najbliższych 7,14 dni. [...] Jest niebezpieczne, jeśli ktoś potrzebuje argumentów do tego, czym jest koronawirus, ta "zwykła grypa". [...] Oczywiście cała masa osób ma bezobjawowy przebieg choroby. 

- Jeśli nie chcemy mieć tego, co było np. we Włoszech, musimy ograniczyć zakażenia w grupach osób, które są szczególnie narażone na choroby i powikłania.

- Mam nadzieje, że noszenie maseczek w nawet sezonowych nawrotach grypy, będzie zwyczajem. Bo co roku na grypę umierają osoby i mają silne powikłania. Z tym modelem zachowań społecznych powinien się przyjąć i nie powinno się z nim walczyć. [...] Zwykła maseczka chirurgiczna zabezpiecza już w 47 procentach, a jakaś specjalistyczna znacznie więcej. [...] mówione jest, że przechodzenie bezobjawowe związane jest ze zmniejszeniem dawki przyjętego w emisji wirusa, więc te maseczki warto nosić. Bo przy większej emisji, objawy mogą być bardzo silne.

- Śledziłem dokumenty publikowane przez Biały Dom w związku z koronawirusem zdiagnozowanym u Donalda Trumpa.  To, co zwróciło moją uwagę to szybkość reakcji. Podanie leku przeciwwirusowego ma sen na początku, potem ten wirus znika i nie odniesiemy takie efekty przy późniejszym podaniu leku.


Ryszard Czarnecki o możliwości odwołania Katariny Barley.

- Wypowiedź Katariny Barley przyniosą jej w Niemczech pozytywną sławę. Została zaproszona na salony medialne osoba, która powiedziała głośno, że chce głodzić inne kraje. […] Tak jak ona, myśli opozycja w Polsce. [...] Toczy się mecz, czy wszyscy będą jeść z ręki tandemowi Niemcy-Francja czy do czegoś takiego jednak nie dojdzie.

-Jeżeli teraz pieniądze, które nam się należą, zostaną nam zabrane, to Polska straci okazje, żeby wyjść na plus. Ta walka toczy się zatem i na poziomie polityczno-ideowym i finansowym. [...] Niestety pani Barley nie zostanie odwołana, to się nie staje, będą rozmowy, wyjaśnienia, co najwyżej zostanie upomniana, powie, że nie to miała na myśli, ale według mnie do odwołania nie dojdzie.

Cz. 2: https://www.youtube.com/watch?v=hiJUcgLWBgw&feature=youtu.be

Cz. 3: https://www.youtube.com/watch?v=dlQtRVjwo_8&feature=youtu.be

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy