Przejdź do treści
22:06 Słowenia: większością ponad 53 proc. głosów obywatele Słowenii odrzucili w niedzielnym referendum ustawę o wspomaganym samobójstwie
21:58 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: negocjacje w Genewie nad planem pokojowym dla Ukrainy będą kontynuowane do nocy; ważne jest, że zespól prezydenta USA Donalda Trumpa nas słyszy
20:13 Podkarpacie: w niedzielę wieczorem prądu nie miało ponad 54,7 tys. odbiorców. Strażacy przez cały dzień interweniowali ponad 1,6 tys. razy. Ciężki śnieg był przyczyną zawalenia się 11 dachów, z tego dwóch na domach mieszkalnych; nikomu nic się nie stało
19:09 Sport: polskie piłkarki ręczne pokonały Chorwację 27:22 (11:11) i wygrały turniej Croatia Cup
18:53 Genewa: sekretarz stanu USA Marco Rubio i szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedzieli w Genewie, że odbyli najlepsze dotąd spotkanie na temat zakończenia wojny na Ukrainie, a oba zespoły pracują nad zmianami do propozycji pokojowej USA
18:05 IMGW: najbliższej nocy należy spodziewać się temperatury do minus 15 st. C i mgieł ograniczających widzialność do 300 m. Instytut ostrzega też przed marznącymi opadami i zamieciami śnieżnymi
Wydarzenie Klubu "Gazety Polskiej" Starachowice oraz Poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada, godz. 17:30, Park Kultury (SCK) ul. Radomska 21 Starachowice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź oraz Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zaprasza na spotkanie z Piotrem Grochmalskim, 24 listopada, godz. 18:30, Siedziba PiS, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Toruń oraz poseł Joanna Borowiak zapraszają na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem, 24 listopada, godz. 18:00, Aula w Centrum Dialogu, Pl. bł. Stefana W. Frelichowskiego 1, Toruń
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Sącz im. J. Olszewskiego zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 25 listopada, godz. 18:00, Hotel Panorama, ul. Romanowskiego 6, Nowy Sącz.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Września oraz Poseł Zbigniew Dolata zapraszają na spotkanie z Mateuszem Morawieckim oraz Krzysztofem Szczuckim, 26 listopada, godz. 18:00, Pałac na Opieszynie, Września
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Braniewo zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem oraz Andrzejem Śliwką, 27 listopada, godz. 18:00, Centrum Kultury, ul. Katedralna 9 (Galeria Podziemie)
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gostynin zaprasza na z prof. Wojciechem Roszkowskim, 27 listopada, godz. 17:00, Sala Posiedzeń w Starostwie Powiatowym, ul. Dmowskiego 13, Gostynin
Wydarzenia Klub „Gazety Polskiej” w Kielcach zaprasza na spotkanie z posłami: Przemysławem Czarnkiem, Jackiem Sasinem i Anną Krupką, 27 listopada, godz.18, Wojewódzki Dom Kultury, ul. Ściegiennego 2, Kielce
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza na uroczystość upamiętniającą Maurycego Mochnackiego. 29 listopada, godz. 12, Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Zbiórka uczestników o godzinie 11:45 przy bramie od strony ulicy Powązkowskiej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Inowrocław zaprasza na spotkanie z posłami Krzysztofem Szczuckim i Pawłem Kukizem, 29 listopada, godz. 13:00, Kujawskie Centrum Kultury, ul. Kilińskiego 16, Inowrocław
Wydarzenie Klub GP Radomsko II, posłowie Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz zapraszają na spotkanie z politykami PiS: Tobiaszem Bocheńskim, Jackiem Sasinem, Andrzejem Śliwką, 29 listopada, godz. 15.30, Miejski Dom Kultury, Radomsko
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Luzowanie obostrzeń. Wielka Brytania wychodzi na prostą

Źródło: Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Boris Johnson ogłosił, że 17 maja zacznie się w Anglii trzeci z czterech etapów znoszenia restrykcji, które zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa. Będzie to najpoważniejsze, jak dotychczas, poluzowanie ograniczeń.

Johnson potwierdził, że wszystkie cztery kryteria decydujące o tym, czy można przejść do następnego etapu znoszenia restrykcji zostały spełnione. Te kryteria to postęp w programie szczepień, realne dowody, że szczepionki zmniejszają liczby nowych zakażeń, zgonów i hospitalizacji, brak ryzyka, że dalsze znoszenie restrykcji spowoduje nadmierną presję na służbę zdrowia oraz brak zwiększonego zagrożenia ze strony nowych wariantów koronawirusa.

W związku z tym od przyszłego poniedziałku mieszkańcy Anglii będą mogli spotykać się na świeżym powietrzu w grupach do 30 osób, a w pomieszczeniach zamkniętych w grupach do sześciu osób lub jako dwa gospodarstwa domowe, przy czym dzieci w każdym wieku, w tym niemowlęta, będą wliczane do limitu sześciu osób przebywających w pomieszczeniach.

Ludzie będą mogli sami zdecydować, czy chcą zachowywać społeczny dystans wobec bliskiej rodziny i przyjaciół, z którymi się spotykają, choć nadal zachęca się do zachowania ostrożności w związku z przytulaniem się.

Szkoły średnie i wyższe nie będą już wymagać od uczniów noszenia maseczek w salach lekcyjnych lub pomieszczeniach ogólnodostępnych, a wszyscy studenci uniwersytetów będą mogli powrócić do zajęć stacjonarnych.

Otwarte m.in. restauracje i hotele

Puby, bary i restauracje będą mogły obsługiwać ludzi wewnątrz lokali, a nie tylko na zewnątrz, tak jak to jest obecnie. Ponownie zostaną otwarte kina, muzea, galerie i place zabaw dla dzieci w zamkniętych pomieszczeniach. W teatrach, salach koncertowych, centrach konferencyjnych i na stadionach sportowych będą się mogły odbywać wydarzenia z udziałem publiczności, choć zostaną utrzymane ograniczenia co do liczby widzów.

Można będzie wznowić amatorskie uprawianie sportu przez dorosłych w pomieszczeniach zamkniętych, ponownie otwarte zostaną też sauny i łaźnie parowe.

Otwarte zostaną hotele, pensjonaty, hostele i wszystkie inne miejsca noclegowe, w których razem będą mogły nocować grupy do sześciu osób lub tworzone przez dwa gospodarstwa domowe. Jak już wcześniej ogłoszono, możliwe będzie swobodne podróżowanie do krajów z zielonej listy, choć obecnie znajduje się na niej tylko 12 państw i terytoriów.

Śluby, przyjęcia i inne wydarzenia życiowe będą mogły odbywać się z udziałem maksymalnie 30 osób, zniesiony zostanie natomiast odgórny limit liczby osób mogących uczestniczyć w pogrzebach, a zależeć ona będzie od tego, ile osób może bezpiecznie przebywać w danym miejscu.

Mieszkańcy domów opieki będą mogli przyjmować maksymalnie pięciu, a nie dwóch jak to jest obecnie, wskazanych z nazwiska gości i będą mieli większą swobodę w odwiedzaniu ich w ich domach.

Obniżenie poziomu zagrożenia

Boris Johnson powiedział, że to największy dotychczas krok na drodze do normalności i wezwał, aby z związku z tym zachować zdrowy rozsądek i nie zapominać o środkach ostrożności.

- W rzeczywistości, po ponad roku trwania pandemii, wszyscy wiemy, że bliski kontakt, taki jak przytulanie, jest bezpośrednim sposobem przenoszenia tej choroby. Dlatego zachęcam do zastanowienia się, jak podatni są wasi bliscy - czy mieli szczepionkę, jedną lub dwie dawki, i czy był czas, aby ta szczepionka zaczęła działać - podkreślił brytyjski premier.

- Wystarczy tylko spojrzeć na bardzo smutną sytuację w innych krajach, aby zobaczyć śmiercionośny potencjał tego wirusa, więc musimy nadal walczyć z rozprzestrzenianiem się wariantów tutaj w Wielkiej Brytanii. Chociaż nie mamy jeszcze dowodów, by sądzić, że te warianty są całkowicie odporne na szczepionki, musimy zachować czujność - dodał.

Wszystkie te zmiany dotyczą tylko Anglii, gdyż rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej same określają tempo, w jakim luzowane są restrykcje. W Anglii ostatni etap ich znoszenia zaplanowany jest na 21 czerwca i jak mówił Johnson, wszystko jest obecnie na dobrej drodze, by ten termin został dotrzymany.

Wcześniej w poniedziałek poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii obniżony został z 4 na 3 w pięciostopniowej skali.

pap

Wiadomości

Theia

Przełomowe odkrycie w sprawie powstania Ziemi

Nigeria: Części uczniów udało się zbiec porywaczom!

Genewa: Rubio o wielkich postępach, Zełenski o merytorycznych rozmowach

Rosyjski oligarcha, Cypr i program CRM. Trojan rosyjskiego FSB wykrada dane polskich firm?

Prezydent z małżonką udali się do Czech. Co w agendzie wizyty?

Izrael wyeliminował "kluczową postać" Hezbollahu. Ataku dokonano w Bejrucie

Finał „Afryka Express” pełen emocji! Zwycięzcy pod ostrzałem internautów

Marjan: Czarzasty nie ma poparcia społecznego do blokowania projektów prezydenta

Merz do bólu szczery: nie mamy już rosyjskiego gazu, ani pewności czy go odzyskamy

Marka Victorii Beckham na sprzedaż? Projektantka może zostać miliarderką

Morawiecki o przyszłym budowaniu koalicji. "Są rzeczy trudniejsze i przerażające"

Śmiesznie niska kara za skandaliczny transparent i zachowanie kibiców z Izraela

Obrzydliwy wpis Instytutu Yad Vashem. Ostra reakcja Pawła Jabłońskiego i innych polityków

Marznące opady, silny mróz, zamiecie śnieżne i minus 15 stopni C. IMGW wydał ostrzeżenia, wiemy dla jakich regionów

Suski o służbach specjalnych: nie powinni być ludźmi Putina w Warszawie!

Najnowsze

Theia

Przełomowe odkrycie w sprawie powstania Ziemi

Prezydent z małżonką udali się do Czech. Co w agendzie wizyty?

Izrael wyeliminował "kluczową postać" Hezbollahu. Ataku dokonano w Bejrucie

Finał „Afryka Express” pełen emocji! Zwycięzcy pod ostrzałem internautów

Marjan: Czarzasty nie ma poparcia społecznego do blokowania projektów prezydenta

powrót porwanych dzieci

Nigeria: Części uczniów udało się zbiec porywaczom!

Genewa: Rubio o wielkich postępach, Zełenski o merytorycznych rozmowach

Rosyjski oligarcha, Cypr i program CRM. Trojan rosyjskiego FSB wykrada dane polskich firm?