Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Na świecie najgorzej jest w Moskwie

Artykuł
Korki to zmora wielu miast na świecie
flickr.com

Łódź ponownie znalazła się na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce – wskazano corocznym raporcie TomTom Traffic Index. Wskutek pandemii odnotowano jednak znaczące spadki natężenia ruchu we wszystkich polskich miastach.

Jak wynika z raportu opisującego sytuację na drogach w 2020 r. w ponad 400 miastach świata, pandemia istotnie wpłynęła na poziom zatłoczenia na drogach.

„We wszystkich dwunastu polskich miastach ujętych w raporcie odnotowano spadki poziomu zatłoczenia – średnio o 5 punktów procentowych, zaś w godzinach szczytu średnio aż o 15 p.p. Pandemia miała zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom zakorkowania w polskich miastach" – zaznaczono w raporcie

Największy roczny spadek zatłoczenia na polskich drogach odnotowano w Poznaniu (o 13 p.p.), Warszawie (o 9 p.p.) i Krakowie (o 9 p.p.).

Na świecie podobnie

Globalnie zaś poziom zakorkowania spadł o niemal jedną piątą (20 proc.). „Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego, gdy pracownicy wrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości” – oceniła Anna Nowak, jedna z ekspertek TomToma cytowana w komunikacie.

Mimo mniejszego ruchu, podobnie jak w poprzednich edycjach raportu, liderem krajowego zestawienia najbardziej zatłoczonych miast w Polsce pozostała Łódź. Kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 42 proc. w porównaniu do sytuacji, gdy ruch na drodze jest najmniejszy. To w porównaniu do ubiegłego roku spadek o 5 p.p.

Warszawa poza niechlubnym podium

W polskim rankingu obejmującym 12 miast, za Łodzią uplasowały się kolejno: Kraków (36 proc.), Wrocław (35 proc.), Poznań (31 proc.), Warszawa (31 proc.), Trójmiasto (29 proc.), Bydgoszcz (27 proc.), Szczecin (27 proc.), Lublin (26 proc.) oraz Białystok (22 proc.).

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie ponownie otwiera Moskwa (54 proc. czasu więcej) przed Stambułem (51 proc.) i Kijowem (51 proc.). Na świecie miano najbardziej zakorkowanego miasta w 2020 r. również przypadło Moskwie przed Bombajem, Bogotą i Manilą (wszystkie po 53 proc).

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy