Litwa: PKN Orlen przekaże 100 tys. euro na wsparcie wileńskiego hospicjum

Artykuł
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

PKN Orlen przekaże 100 tys. euro na wsparcie wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica Michaela Rak – poinformował w środę prezes koncernu Daniel Obajtek po odwiedzeniu placówki.

Siostra Rak dziękując za zadeklarowaną pomoc, powiedziała:
- Dzisiaj nastąpił głębszy oddech, że damy radę pochylać się nad naszymi pacjentami, nad naszymi chorymi zarówno w oddziale stacjonarnym dla dzieci i dla dorosłych, jak i w hospicjum domowym.

Prezes Obajtek przypomniał, że PKN Orlen posiada na Litwie firmę Orlen Lietuva - rafinerię, która jest jedyną w krajach bałtyckich. Zaznaczył, że jest „to największa firma na Litwie, która nie tylko robi biznes, ale też powinna spełniać zadania społeczne, a takim zadaniem jest m.in. pomoc dla hospicjum”.

W środę po południu prezes PKN Orlen wziął też udział w odsłonięciu w Domu Kultury Polskiej (DKP) w Wilnie tablicy upamiętniającej współpracę DKP i Orlenu. Orlen Lietuva za pośrednictwem DKP organizuje m.in. wycieczki edukacyjne do Polski dla polskiej młodzieży z Litwy. Jest też sponsorem wydarzeń z okazji Bożego Narodzenia, przygotowuje konkursy i wystawy.

Obajtek zaznaczył, że odsłonięcie tablicy z napisem „Orlen Lietuva stały partner Domu Kultury w Wilnie” jest zapowiedzią dalszego wsparcia.

- Jesteśmy ważną firmą. Produkujemy paliwa, które są elementem bezpieczeństwa. Czekają nas duże wyzwania związane z modernizacją rafinerii. Chciałem też z panią premier szerzej porozmawiać na temat paliw, energetyki zeroemisyjnej. To spotkanie jest dla mnie ważne - podkreślił Obajtek.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy