Ławrow: Rosja nie ma zamiaru przekroczyć granicy z Ukrainą, ale...

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił podczas obrad w Bachczysaraju rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.

20.50

Rosjanie wywożą ukraiński sprzęt wojskowy

Jak podaje portal c-inform.info, ukraiński sprzęt wojskowy jest wywożony pociągami z Krymu w głąb kraju. W Bakczysaraju załadowano 74 wozy, teraz kolej na czołgi i helikoptery.


 

20.04

Jak podaje kanał 5. ukraińskiej telewizji, ukraiński koncern "Ukroboronprom" wycofał się z dostarczania sprzętu wojskowego Rosji.

ukroboron


 

 

19.30

W Doniecku wiec poparcia dla Janukowycza

Do 1000 osób wzięło udział w sobotę w Doniecku w wiecu poparcia dla odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza – informują ukraińskie media internetowe.

Według portalu segodnia.ua podczas demonstracji na placu Lenina powiewano flagami Rosji i domagano się przeprowadzenia referendum na temat statusu Donbasu. Zebrani trzymali też portrety Janukowycza oraz plakaty z napisem „Janukowycz, wracaj do domu”.

 

 


18.30

Lider Prawego Sektora wystartuje w wyborach prezydenckich

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...

dmytro_670

 

 


17.25

Co trzeci żołnierz ukraiński chce wcielenia do rosyjskiej armii

Jedna trzecia ukraińskich żołnierzy na Krymie wyraziła chęć przejścia na służbę w armii rosyjskiej, jedna trzecia - pozostania w wojsku ukraińskim, a jedna trzecia chce zwolnić się z ukraińskiej armii - poinformował wiceminister obrony Ukrainy Leonid Polakow.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...

ukrainscy_zolnierzetwitter/@EuromaidnaPR


 

 

16.13

Tiahnybok kandydatem Swobody w wyborach prezydenckich

Nacjonalistyczna partia Swoboda wysunęła kandydaturę swego lidera Ołeha Tiahnyboka na prezydenta Ukrainy. Centralna Komisja Wyborcza informuje o składaniu wniosków o rejestrację przez kolejnych kandydatów.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...


tiahnybok
 twitter/@euromaidan

 


16:00

Krymscy Tatarzy dążą do utworzenia autonomii

Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił podczas obrad w Bachczysaraju rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.

Delegaci kurułtaja przyjęli uchwałę "O realizacji przez naród Tatarów krymskich prawa do samookreślania się na swoim historycznym terytorium – na Krymie". Przewiduje ona wszczęcie wspomnianych procedur.

Zjazd zaapelował do ONZ, Rady Europy, UE, OBWE oraz Organizacji Współpracy Islamskiej o wsparcie prawa narodu Tatarów krymskich do samookreślania się w formie narodowej i terytorialnej autonomii na swoim historycznym terytorium.

CZYTAJ RÓWNIEŻ - Krymscy Tatarzy chcą odzyskać własną państwowość. „Odrodzimy ruch narodowo-wyzwoleńczy”

tatarzy_01

 

 


15.55

Były szef MSZ Petro Poroszenko składa dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej, by zarejestrować się jako kandydat w wyborach prezydenckich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ - Kliczko rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich. Poprze "króla czekolady"

poroszenko
twitter/@/Stopcensorship

 

 


15.40

MSZ Ukrainy: Kreml chce utworzyć korytarz Rosja-Krym-Naddniestrze

- Sytuacja w Naddniestrzu i próby "ochronienia" Naddniestrza przez Federację Rosyjską są bardzo niepokojącym sygnałem. Możemy stracić wschodnie i południowe okręgi Ukrainy - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca >>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...


 

 

15.10

Sojusznik Janukowycza kandydatem Partii Regionów w wyborach prezydenckich

Partia Regionów wysunęła kandydaturę sojusznika obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Mychajły Dobkina na prezydenta kraju. Wykluczyła także ze swoich szeregów m.in. Janukowycza oraz byłego premiera Mykołę Azarowa.

Dobkin, któremu prokuratura zarzuca dążenie do zmiany granic państwowych Ukrainy, jest objęty aresztem domowym w godz. 14-9 czasu lokalnego.

Były gubernator obwodu charkowskiego, na wschodzie kraju, był jednym z inicjatorów zjazdu deputowanych wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy, który zwołano w odpowiedzi na trwające od listopada ubiegłego roku do lutego obecnego roku protesty antyrządowe w Kijowie. Zjazd wyraził poparcie dla Janukowycza.

Na sobotnim zjeździe chęć startowania w wyborach prezydenckich 25 maja zgłosiło czterech polityków Partii Regionów, w tym były wicepremier Serhij Tihipko. Zdecydowaną większością głosów wybrano jednak Dobkina.

Jeszcze przed głosowaniem Tihipko zapowiedział, że niezależnie od jego wyniku zamierza wystartować w wyborach.

Według marcowego sondażu ośrodka Socis Tihipko jest jednym z trzech polityków – obok szefowej Batkiwszczyny Julii Tymoszeko oraz lidera Udaru Witalija Kliczko, który wycofał się z wyścigu prezydenckiego – jacy mają szansę wejść do drugiej tury wyborów.

W sondażu prowadzi były szef MSZ Ukrainy, biznesmen Petro Poroszenko, na którego chce głosować prawie 25 proc. wyborców. Badanie wskazuje, że Poroszenko na pewno wygra w drugiej turze z każdym z rywali.

Zjazd Partii Regionów zaakceptował w sobotę wnioski sześciorga swoich członków o wystąpienie z partii. Znaleźli się wśród nich Janukowycz i Azarow – oświadczył deputowany partii Nestor Szufrycz.


 

 

14.00

Tymoszenko: jako prezydent nie oddam ani centymetra ukraińskiej ziemi

- Na stanowisku prezydenta - jeśli mi je powierzycie - nie oddam więcej agresorowi ani jednego centymetra ukraińskiej ziemi - oznajmiła Tymoszenko na zjeździe swojej partii.

Obiecała też, że doprowadzi do powstania skutecznej i zdolnej do wypełniania zadań bojowych armii, niezależnie od tego, jakie stanowisko będzie zajmować, i że armia ta zostanie wyposażona w nowoczesną broń. - Daję słowo, że służba w ukraińskiej armii będzie honorem - zapewniła.

Tymoszenko wyraziła też przekonanie, że nadszedł czas, by sformułować "konkretne roszczenia materialne pod adresem Federacji Rosyjskiej za aneksję Krymu". W tym celu należy, jak podkreśliła, zaangażować "najlepsze firmy prawnicze świata". Według niej Rosja powinna zapłacić za aneksję Krymu m.in. własnością Federacji Rosyjskiej.

- We współczesnym świecie najlepszą ochroną dla Ukrainy jest zjednoczenie z silnymi państwami. Ukraina powinna jak najszybciej stać się pełnoprawnym członkiem UE oraz przyłączyć się do europejskich systemów bezpieczeństwa i obrony - zaznaczyła.

Ostrzegła, że jeśli Ukraina tego nie uczyni i pozostanie samotna wobec agresora, to zawsze będzie słaba.

Zaapelowała też o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - Agresor powinien codziennie tracić. Jeśli wszczyna on wojnę we współczesnym świecie XXI wieku, to powinien codziennie notować miliardowe straty i tracić stabilność we własnym państwie - podkreśliła.

Wyraziła też przekonanie, że w momencie aneksji Krymu dla reżimu w Rosji rozpoczęło się "odliczanie wsteczne". - Wspólnie ze światem demokratycznym zakończymy historię reżimu autorytarnego na Ukrainie. Demokratyczna Rosja czeka na to już od dawna i Ukraina wykona to zadanie. Pomożemy bratniemu narodowi - oświadczyła.

tymoszenko


 

13.56

Fischer: ustępstwa wobec Putina narażają na szwank pokój w Europie

Były niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer wytyka, że Zachód w stosunkach z Rosją Putina zbyt długo kierował się złudzeniami. Polityk Zielonych wzywa do powstrzymania Rosji, ostrzegając, że Moskwa nie zadowoli się Krymem.

"W stosunku do Rosji Putina, Zachód długo, zbyt długo kierował się złudzeniami. W związku z wydarzeniami na Krymie złudzenia te pękły jak bańki mydlane" - napisał Fischer w komentarzu, opublikowanym w weekendowym wydaniu dziennika "Sueddeutsche Zeitung".


 

12.43

Łukaszenka pośrednikiem między Rosją a Ukrainą?

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka jest gotów być pośrednikiem w rozwiązywaniu kryzysu między Ukrainą a Rosją - mówił o tym Łukaszenka w piątek wieczorem w ukraińskim programie telewizyjnym. W sobotę spotkał się z p.o. prezydenta Ukrainy Turczynowem.

- Jeśli mi powiedzą, że to ważne dla mojej Ukrainy i mojej Rosji, to jestem gotów być pośrednikiem – oznajmił Łukaszenka. Podkreślił jednak, że nie dąży do takiej roli. - W kwietniu spotkam się z Władimirem Putinem u nas w Mińsku. Będzie więc pośrednictwo, chociaż do tego nie dążę – powiedział w ukraińskim programie telewizyjnym Szuster Live.

Łukaszenka dodał, że zamierza także spotkać się z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. - Podtrzymuję kontakty z Turczynowem. Rozmawiałem także z przedstawicielami obecnej koalicji, m.in. z Witalijem Kliczką. W najbliższym czasie spotkamy się z Turczynowem i ustalimy, jak utrzymywać kontakty między naszymi krajami. Jesteśmy przecież sąsiadami – oznajmił.


 

12.15

Kliczko: jedynym kandydatem sił demokratycznych powinien być Poroszenko

Jedynym kandydatem sił demokratycznych w majowych wyborach prezydenckich na Ukrainie powinien być były szef MSZ Petro Poroszenko - oświadczył lider partii Udar Witalij Kliczko. Dodał, że sam będzie się ubiegać o stanowisko mera Kijowa. CZYTAJ WIĘCEJ

klic

 


 

11.16

Jaceniuk nie będzie prezydentem

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oznajmił w programie telewizyjnym „Szuster Live”, że nie zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta. Podkreślił, że jego głównym zadaniem jest teraz wyprowadzenie kraju z kryzysu gospodarczego, a w tym celu należy podejmować niepopularne kroki.


 

11.11

Poroszenko wystartuje w wyborach prezydenckich

Były szef dyplomacji Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że wystartuje w majowych wyborach prezydenckich.

- Jestem przekonany, że wraz z ukraińskim narodem, w sposób przejrzysty, uczciwy i z otwartą ekipą, uda nam się wygrać i zmienić Ukrainę – oświadczył w piątek wieczorem Petro Poroszenko w Winnicy, po ogłoszeniu zamiaru startowania w przedterminowych wyborach 25 maja. Jak podkreślił, skończyły się czasy, gdy politycy okłamywali ludzi.

Poroszenko wyraził przekonanie, że w razie wygranej uda mu się „zjednoczyć wszystkie ekipy, które uczciwie przeszły cztery miesiące Majdanu i poszerzyć je, w tym również o przedstawicieli wschodu i południa” kraju.

Obiecał przy tym, że nie będzie budować swego zespołu w kuluarach, a znaleźć się w nim powinni „najlepsi specjaliści”. „Zaproponujemy krajowi nowe zasady budowy nowej ekipy (rządzącej), gdzie każdy Ukrainiec będzie mógł odpowiedzieć: popieram ten rząd, tego prezydenta i tę ekipę, reprezentuje ona moje interesy” – zaznaczył.

Dodał, że uczyni wszystko, by w wyborach mogli zagłosować także obywatele Ukrainy mieszkający na Krymie. - Jestem przekonany, że odpowiedzialna władza ukraińska zdoła odzyskać Krym i zawsze będzie on ukraiński – oświadczył.


 

11.00

Ławrow: Rosja nie ma zamiaru przekroczyć granicy z Ukrainą

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił w wywiadzie telewizyjnym, że jego kraj nie ma zamiaru przekroczyć granicy z Ukrainą, ale będzie bronić praw rosyjskojęzycznych mieszkańców tego kraju.

Ławrow stwierdził, że punkty widzenia Rosji i Zachodu na kryzys ukraiński są coraz bardziej zbieżne i otwierają drogę do ewentualnej "wspólnej inicjatywy".

- Nasze punkty widzenia zbliżają się. Moje ostatnie spotkanie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry'm w Hadze oraz moje kontakty z Niemcami, Francją i innymi krajami wskazują na możliwość wspólnej inicjatywy, która może być zaproponowana Ukrainie - powiedział.

Zapewnił jednocześnie, że Moskwa "nie ma absolutnie żadnego interesu ani zamiaru przekroczenia granicy z Ukrainą". Zastrzegł jednocześnie prawo swego kraju do obrony praw rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy.

Rosyjski minister zasugerował też "federalizację byłej republiki radzieckiej (Ukrainy)".

- To nie jest słowo tabu. Jestem przekonany, że powinniśmy na to naciskać, nie dlatego, że my mamy na to ochotę, a dlatego, że jest to żądanie południowych i wschodnich regionów (Ukrainy) - dodał.


 

10.40

Kreml: Putin zwrócił uwagę Obamie na faktyczną blokadę Naddniestrza

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zwrócił uwagę prezydenta USA Baracka Obamy na "faktyczną zewnętrzną blokadę Naddniestrza" - poin

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy