ks. prof. de Berier: To kalkulacja polityczna skazała Jezusa

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem Jacka Ożóga w studiu Telewizji republika, był ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier. Rozmowa, dotyczyła tajemnicy Wielkiego Piątku. - To na pewno dzień powagi i pokuty – stwierdził ksiądz.

Na początku rozmowy, redaktor zapytał goszczącego w studiu księdza z parafii św. Jakuba, jaki nastrój powinien nam dziś towarzyszyć, czy powinien być to smutek czy nostalgia, a może raczej radosny „good friday”. Ks. prof. odpowiedział z całą pewnością, że jest to dzień powagi.

- To na pewno dzień powagi i pokuty. Jezus zapytany dlaczego uczniowie nie poszczą powiedział, że nie mogą bo oblubieniec jest z nimi. Zaczną pościć jak Go nie będzie. Jak każda niedziela jest dniem radości i zmartwychwstania. Piątek jest pamiątką ukrzyżowania. Post w każdy piątek, przypomina, że nie ma zmartwychwstania bez piątku – podkreślił ks. de Berier.

Redaktor zapytał gościa, jak widzi on sprawę procesu Jezusa Chrystusa. Ksiądz odpowiedział, że można wyodrębnić dwa procesy, z których każdy toczy się o to samo.

- Mamy do czynienia z 2 procesami. Religijny i przed Piłatem. Prośba jest ta sama ale oskarżenia są inne. Cała ta sytuacja jest pouczająca. Prawniczo nie jest to ciekawy i skomplikowany proces. Ale rozmowy prowadzone przy tej okazji mają ogromne znaczenie. Rozmowa z Piłatem to wystąpienie przeciwko prawu pogańskiemu. To kalkulacja polityczna skazała Jezusa – stwierdził.

Ks. prof. de Berier odniósł się także do tematu drogi krzyżowej, która pomocna jest w zagłębieniu się w tajemnicę posłuszeństwa Pana Jezusa.

- To nabożeństwo, które pomaga wejść w tajemnicę posłuszeństwa Jezusa. Bardziej niż samo cierpienie – są tacy co bardziej i dłużej cierpieli niż Jezus. Ale posłuszeństwo woli ojca sprawia, że Jezus bierze krzyż. My się chcemy tego nauczyć. Chcemy tez towarzyszyć Jezusowi. Nie zawsze jesteśmy posłuszni woli Boga, wobec tego co przyjęliśmy w wyniku sakramentów - stwierdził gość.

Gość Telewizji Republika wskazał także w kontekście siostry Faustyny na sprawę posłuszeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do spowiednika. Podkreślił także obecność Ducha Świętego przejawiającą się w trakcie sakramentu pokuty i pojednania.

- To jest zaskakujące także dla samego spowiednika. Jak bezpośrednio działa duch święty. Czasem człowiek sam jest zdziwiony jakiej nauki udziela. To też jest modlitwa, moje posłuszeństwo, posłuszeństwo wobec wskazań, że Bóg mnie tam prowadzi – stwierdził.

Ksiądz stwierdził, że jesteśmy obecnie w niezwykle ciekawym i ważnym okresie. Weszliśmy w czas paschy. Podkreślił, jak ważna jest Dzisiejsza adoracja krzyża, cisza soboty i przygotowywanie do radości zmartwychwstania.

Na zakończenie wskazał, byśmy wszyscy podążali za dzisiejszą liturgią.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy