Kowalski: Jestem przekonany, że wyborcy Krzysztofa Bosaka zagłosują na prezydenta Andrzeja Dudę

Artykuł
Telewizja Republika

Gośćmi redaktor Doroty Kani oraz redaktora Ryszarda Gromadzkiego w studiu wyborczym Telewizji Republika byli: kandydat na prezydenta Marek Jakubiak, wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski oraz polityk Konfederacji Sławomir Mentzen.

 Korzystając z okazji, chciałbym pogratulować panu Markowi Jakubiakowi osiągnięcia bardzo dobrego wyniku. Myślę, że to też jest dobry prognostyk przed drugą turą. Ważne jest, aby w drugiej turze zagłosować na Polskę pana prezydenta Andrzeja Dudy, Polskę, która jest Polską ambitną, Polska dla osób, które chcą widzieć silną pozycję Polski w Europie i na świecie. Rzeczywiście wynik Platformy Obywatelskiej jest dużo poniżej oczekiwań - ocenił Janusz Kowalski.


 To jest tak, że Rafał Trzaskowski nie osiągnął nawet wyniku, który osiągała Małgorzata Kidawa-Błońska w sondażach na samym początku. Jeżeli oczywiście kampania by trwała kolejny miesiąc, czy dwa, to jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski miałby poparcie w granicach 10-15 procent, bo przecież widzimy jego przemówienia, które są bez treści. Nie ma w nich żadnego pomysłu na Polskę - dodał.

 Żaden wynik nie jest przesądzony, dlatego przez najbliższe dni będziemy walczyć i prosić Polaków o poparcie pana prezydenta Andrzeja Dudy. Jestem przekonany, że w dużej części te elektoraty pana Krzysztofa Bosaka i Szymona Hołowni, ale również między innymi pana Marka Jakubiaka zadecydują o tym, kto będzie prezydentem za pięć latem i jak będą się sprawy polskie rozwijały w kolejnych dziesięcioleciach, bo to jest bardzo ważna prezydenta - mówił wiceminister aktywów państwowych.
Jest pan zadowolony z takiego rezultatu wyborczego? - zapytał Marka Jakubiaka Ryszard Gromadzki.

 Wszystko zależy od perspektywy, punktu przełożenia. Federacja dla Rzeczypospolitej ma miesiące i jak porównać to z PSL-em, które ma dziesiątki tysięcy swoich członków, miliony wydane na kampanie, moja kampania kosztowała 25 tysięcy złotych, była naprawdę skuteczna. Czy 100 tysięcy głosujących to jest dużo, czy mało? Bardzo dużo - podkreślił Marek Jakubiak.

 Jestem dumny z tego wyniku i absolutnie jestem zadowolony, bo wszystko wskazywało na zamilczenie, a jednak poza tą szóstką, mamy najlepszy wynik z tej końcówki. Dwa miesiące partia. Cieszyć się nie cieszyć? Moim zdaniem to dobry wynik - dodał.

 Na kogo swoje głosy przekażą wyborcy Konfederacji w drugiej turze? - zapytał Ryszard Gromadzki.

 Myślę, że wyborcy Konfederacji mają swój rozum i swoje sumienie i każdy z nich doskonale będzie wiedział, co zrobić z głosem. Na pewno mamy wyborców, którym bliżej jest do Andrzeja Dudy, takich, którym jest bliżej do Trzaskowskiego i mamy też takich, którzy czują równy dystans w ogóle na te wybory. Nie jestem w stanie przewidzieć, jak rozłożą się głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w drugiej turze - powiedział Sławomir Mentzen.

 Wyborcy Konfederacji są różnorodni, tak jak trochę różnorodne są środowiska tworzące Konfederację. Mamy narodowców, mamy wolnościowców, mamy tradycjonalistów i są tacy, którzy wyborcy Konfederacji, dla których sprawy gospodarcze są kluczowe i mogą mieć oni nadzieję na to, że Rafał Trzaskowski będzie blokował niektóre prosocjalne posunięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości. Mamy też takich wyborców, dla których najważniejsze są sprawy światopoglądowe i im być może bliżej będzie do Andrzeja Dudy - stwierdził polityk Konfederacji.

 Znam kilkanaście lat pana Krzysztofa Bosaka i gratuluję mu dobrego wyniku. Jest oczywiście tak, że obóz Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy konkuruje z tym elektoratem, który głosuje na Konfederacje. Konkuruje w tych wyborach. Widać, że jest duża część młodego pokolenia, która głosuje na Konfederacje. Spotykając się z nimi, znając ich, jestem przekonany, że zagłosują oni na Andrzeja Dudę, a nie Rafała Trzaskowskiego - powiedział Janusz Kowalski.

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy