Kościół w Szwecji sfeminizowany
Statystyki nie kłamią. Z najnowszych informacji wynika, że w Protestanckim Kościele Luterańskim w Szwecji, 50,1 procent księży to kobiety, a 49,9 procent to mężczyźni.
W kraju liczącym 10,3 mln mieszkańców, Protestancki Kościół Luterański gromadzi 5,8 mln wiernych.
Według Światowej Rady Kościołów jest to najprawdopodobniej pierwszy Kościół na świecie, który ma większość kobiet kapłanów.Feminizacja szwedzkiego kapłaństwa jest również widoczna na uniwersytetach, gdzie 4,5-letnie studia teologiczne wymagane do zostania księdzem zostały zdominowane przez kobiety.Od 2014 roku prymasem Szweckiego Kościoła również jest kobieta - Antje Jackelen. To pierwszy taki wybór w historii.
VIDEO: For the first time in history, Swedish female priests outnumber their male counterparts. In the Nordic country, often hailed as a champion of gender equality, the statistics are clear: as of July, 50.1 percent of priests are women, and 49.9 percent are men pic.twitter.com/MCCowblXtN
— AFP news agency (@AFP) August 28, 2020
Najnowsze
Kiedyś sam był liderem. Dzisiaj idzie do Morawieckiego
Joanna Krupa o kulisach relacji z byłym mężem. “Moja mama błagała, żebym zmieniła klucze do domu”
Wąsik o migracji: To sposób lewicy na budowanie przyszłego elektoratu