Koronawirus a Pierwsza Komunia Święta. Zobacz, co zdecydowały poszczególne diecezje!

Artykuł
Pixabay, CC0

Pandemia koronawirusa nie sprzyja organizacji uroczystości religijnych, a taką niewątpliwie jest Pierwsza Komunia Święta, odbywająca się zawsze w maju- miesiącu Maryjnym. Czy w tym roku dzieci będą mogły po raz pierwszy przyjąć Pana Jezusa do serca właśnie w maju?

Pojawiły się już wytyczne biskupów poszczególnych diecezji w naszym kraju. I tak według biskupa łomżyńskiego, ks. Janusza Stepnowskiego, decyzje w tej sprawie zależą od proboszczów poszczególnych parafii. Biskup stoi na stanowisku, że na przyjęcie tego sakramentu „najlepszymi miesiącami będą maj, czerwiec i ewentualnie wrzesień". Duchowny zwrócił przy tym uwagę, że uroczystości pierwszokomunijne winny być przygotowane „z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, biorąc również pod uwagę aktualne zarządzenia co do liczby uczestników liturgii”.

– W razie konieczności Pierwszej Komunii Świętej można udzielić w małych grupach, bądź każdemu dziecku, jego rodzicom oraz rodzicom chrzestnym indywidualnie, niekoniecznie w niedzielę- wskazał ks. Stepnowski w oficjalnym komunikacie, dodając, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia oraz roztropnej decyzji proboszczów, podjętych po konsultacji z rodzicami dzieci, które przystąpią w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej. Zdaniem biskupa łomżyńskiego, najlepiej zrezygnować w tym roku z tzw. białych tygodni lub rodzinnych przyjęć towarzyszących sakramentowi.

– Rekomenduję organizację uroczystości bardziej indywidualnych, mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci i ich rodziców- napisał duchowny w komunikacie.

Z kolei w parafiach należących do diecezji płockiej, gdzie biskupem jest ks. Piotr Libera, dzieci przyjmą sakrament po wakacjach.

– Decyzja podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości – przekazał ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Podobną decyzję podjął biskup kielecki, ks. Jan Piotrowski, który zaleca, aby Komunie Święte w tej diecezji odbyły się już po powrocie dzieci do szkół. Dopiero wtedy będą wydane wskazania duszpasterskie. Również biskup sandomierski, ks. Krzysztof Nitkiewicz postuluje, aby Komunie Święte przesunąć na czas powrotu dzieci do normalnej edukacji w szkołach. Podobnie przedstawia się sytuacja w diecezji radomskiej.

Uroczystości odwołano także w diecezji tarnowskiej, jak również zielonogórsko-gorzowskiej.

– Jeśli po 26 kwietnia nastąpiłby powrót (do zajęć w szkołach), to wówczas jest cień szansy, że uroczystości pierwszokomunijne mogłyby się odbyć np. pod koniec czerwca – powiedział ks. Andrzej Sapieha, notariusz tamtejszej kurii.Na terenie diecezji włocławskiej również nie odbędą się uroczystości pierwszokomunijne, a tamtejsza młodzież nie przyjmie na razie Sakramentu Bierzmowania. Przygotowania do tych sakramentów mogą zostać podjęte po powrocie dzieci do nauki szkolnej, a same Pierwsze Komunie Święte mogłyby odbyć się po ustaniu epidemii, najwcześniej w czerwcu, pod warunkiem, że do tego czasu minie zagrożenie epidemiczne. W diecezji włocławskiej istnieje jednak możliwość tzw. rodzinnej Pierwszej Komunii Świętej.

Archidiecezja warszawska wydała podobną decyzję- Komunie Święte odbyłyby się dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Informacji w tej sprawie nie udzieliły jeszcze takie diecezje, jak sosnowiecka czy bydgoska. Również KEP jak na razie nie opublikowała żadnych zaleceń.

 

Źródło: Wp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy