Kopacz powoła pełnomocnika rządu ds. wspierania reform na Ukrainie

Artykuł
TWITTER/@PREMIERRP

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że podjęła decyzję o powołaniu pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie. – Dzięki temu nasza pomoc będzie zdecydowanie skuteczniejsza – zaznaczyła Kopacz po spotkaniu z premierem Ukrainy.

– Wszyscy wiemy, i obie strony zgodziły się, że czas ma szczególne znaczenie, czas dotyczący wprowadzenia nowych reform – powiedziała Kopacz na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła jednocześnie, że wiadomo jak ważne są inwestycje gospodarcze, ale "najważniejsze są inwestycje w przyszłość naszych społeczeństw". – W rozmowach z panem premierem uzgodniliśmy, że będziemy dążyć do wzmocnienia więzi między naszymi narodami, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Powołamy w przyszłości Polsko-ukraińską Radę Wymiany Młodzieży, o to zabiegałam jeszcze będąc marszałkiem polskiego parlamentu – powiedziała Kopacz.

Podkreśliła, że wymiana młodzieży to najlepsza inwestycja na przyszłość. – Przedstawiliśmy również naszym partnerom ukraińskim rozszerzony program stypendialny. Rozszerzamy naszą ofertę o wsparcie stypendialne dla ok. 500 studentów w roku 2015 – dodała polska premier.

Kopacz: Polska i Ukraina rozpoczęły cykl konsultacji

Kopacz powiedziała, że Polska i Ukraina rozpoczęły cykl konsultacji, które mają służyć rozwijaniu dwustronnej współpracy i pomocy Ukrainie w jej dążeniu do przeprowadzenia reform i integracji z Unią Europejską.

Kopacz zaznaczyła na wspólnej z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem konferencji prasowej w Kijowie, że to pierwsza wizyta premiera polskiego rządu od czasu powołania nowego, proeuropejskiego rządu na Ukrainie.

– Ze mną przyjechali ministrowie konstytucyjni, ci którzy dzisiaj przed południem i wczesnym popołudniem rozmawiali ze swoimi odpowiednikami i omówili bardzo konkretne projekty współpracy – mówiła szefowa polskiego rządu. Podkreśliła, że ta formuła rozmów jest uzgodniona z Jaceniukiem i że jest "podniesieniem naszych strategicznych relacji na zdecydowanie wyższy poziom".

W ten sposób - zaznaczyła Kopacz - Polska i Ukraina rozpoczęły cykl konsultacji międzynarodowych, które mają służyć nie tylko rozwijaniu dwustronnej współpracy, ale przede wszystkim pomocy Ukrainie w jej dążeniu do przeprowadzenia reform i jej integracji z Unią Europejską.

Zdaniem premier, doskonałym narzędziem tej współpracy są istniejące już platformy dialogu - gospodarcza, międzyregionalna, społeczna i w zakresie kultury. Kopacz poinformowała, że strona ukraińska po poniedziałkowym spotkaniu powołała współprzewodniczących tych platform, a obie strony ustaliły harmonogram dalszej współpracy.

Potwierdziła deklarację ws. pomocy Polski dla Ukrainy w formie kredytowej do wysokości 100 mln euro "na zasadzie pomocy wiązanej". Jak zaznaczyła, dla Ukrainy liczy się nie tylko pomoc finansowa. – Wiemy, jak wielką wagę rząd ukraiński przywiązuje do reform – powiedziała Kopacz.

Zapewniła, że Polska chce się podzielić swoim doświadczeniem zarówno w reformach samorządowej i deregulacyjnej, jak i w obszarze działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Zaznaczyła, że w wizycie na Ukrainie nie bez powodu towarzyszą jej prezes NIK i szef CBA; premier Kopacz podkreśliła, że to nie pierwsza wymiana doświadczeń między polskimi i ukraińskimi urzędnikami.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kopacz obiecała 100 mln euro kredytu dla Ukrainy. Jaceniuk: To ogromne wsparcie dla naszej gospodarki

Powstanie Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Ministrowie podpisali deklarację

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy