Kongres 590: Polityka prorodzinna jako odpowiedź na wyzwania demograficzne

Artykuł
W ostatnich pięciu latach dzieci urodziło się niemal dwa miliony dzieci, więcej niż prognozował GUS
Fot. Facebook/Marlena Maląg

– Potrzebne są rozwiązania, które sprzyjają zakładaniu rodzin przez młodych ludzi, czyli m.in. odpowiednia polityka mieszkaniowa, podatkowa i stabilność zatrudnienia – wskazywała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Kongresu 590. Szefowa MRiPS wzięła udział w panelu dotyczącym prowadzenia polityki prorodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych.

Maląg podsumowując ostatnie 5 lat w polityce społecznej wskazała, że polepszenie sytuacji finansowej rodzin i poprawa wskaźników pronatalistycznych było celem wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus". – Warto to przypomnieć, bo w ramach tego programu do rodzin trafiło około 145 mld zł – powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że program jest przez niektórych ekspertów krytykowany za brak wpływu na dzietność. Jednak – zdaniem minister – należy przeanalizować problem w perspektywie długofalowej. – Polityki demograficznej nie zmieni się w ciągu jednej kadencji. To jest wyzwanie na wiele lat, ale przede wszystkim wymaga ona systematycznych działań – mówiła Maląg.

– Kiedy obejmowaliśmy rządy współczynnik dzietności był na poziomie 1,28. Dzisiaj jest to ponad 1,4. Można powiedzieć, że oczekiwania były wyższe, jednak w ostatnich 5 latach dzieci urodziło się około 1 mln 900 tys., a więc więcej niż mówiły prognozy GUS w wysokiej perspektywie – zaznaczyła minister.

Stworzyć warunki dla rodziny

Podkreśliła jednocześnie, że przy analizie tego tematu należy wziąć pod uwagę liczbę kobiet w tzw. wieku rozrodczym, która jest coraz mniejsza. – Wyzwaniem dla nas jest stworzenie warunków dla rodziny, by młodzi ludzie chcieli zakładać rodzinę, żeby w tej rodzinie rodziły się dzieci – powiedziała Maląg.

Dlatego – jak wymieniła – oprócz 500 plus dodatkowym wsparciem dla rodzin jest m.in. program „Maluch plus”. – Dzięki niemu od 2015 r. zostały podwojone miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 – dziś mamy ich prawie 200 tys. – wskazała szefowa MRiPS.

Zapowiedziała, że rząd zamierza wdrażać „kolejne perspektywy w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych tak, aby dać rodzicom możliwość wyboru”.

Współpraca rządu z samorządami

Wśród propozycji służących odwróceniu niekorzystnych trendów demograficznych minister wymieniła m.in. działania w zakresie polityki mieszkaniowej, przyjazną politykę podatkową, stabilność zatrudnienia i kontynuowanie dotychczasowych programów społecznych.

– Są przygotowane takie rozwiązania, których część na pewno zostanie przedstawiona przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w Nowym Ładzie. One sprzyjają przede wszystkim temu, aby młodzi ludzie podejmowali decyzję o założeniu rodziny – podkreśliła minister.

Jak dodała, wyzwania w tym zakresie znajdą się także w opracowywanej obecnie przez rząd strategii demograficznej. – O konkretnych rozwiązaniach jeszcze dzisiaj nie będę mówiła. (...) Strategia niebawem ujrzy światło dzienne – powiedziała.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że w polityce prorodzinnej potrzebna jest też współpraca rządu z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

 

 
 

Źródło: Portal TV Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy