Komorowski: Wara komukolwiek od wtrącania się w to, jak pracują sądy

Artykuł
zrzut ekranu z tvp.info

– Wara komukolwiek od wtrącania się w to, jak pracują sądy – stwierdził prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że wyrok skazujący b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego nie wpłynie na kampanię prezydencką, będzie jednak istotnym elementem "z punktu widzenia dyscyplinowania funkcjonowania państwa".

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego (dziś poseł PiS, wiceprezes partii) za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych. Według sądu CBA podżegało do korupcji, nie było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa.

– Warto w ogóle poczekać z komentarzem w tej sprawie, bo widać, że wyrok jest bardzo ostry. Tylko nikt z nas nie wie, co było w czasie rozprawy sądowej, bo rozprawa ze względu na typ problemu była w trybie tajnym. Trochę mnie niepokoi to, że niektórzy politycy już w trakcie uzasadnienia składanego przez sędziego ogłaszali konferencje prasowe i ferowali oskarżenia, że są to wyroki politycznej natury – powiedział Komorowski w TVP Info.

Dodał, że zapewne oskarżeni odwołają się od wyroku i to "sąd wyższej instancji będzie mógł zapoznać się z tym, co się tam wydarzyło; czy coś bardzo ważnego, co spowodowało, iż wyroki są wyższe niż te, których żądała prokuratura". – Jedno jest pewne, ten wyrok dotyczy wysokiego rangą urzędnika państwowego i to jest istotny element także z punktu widzenia dyscyplinowania funkcjonowania państwa – ocenił Komorowski.

Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił m.in., że wyrok ws. Kamińskiego, to "akt w kampanii wyborczej". – Ten wyrok pokazuje, że droga ku Białorusi, którą rozpoczęto przeszło siedem lat temu przebiega w tej chwili coraz szybciej, w sposób coraz bardziej intensywny – mówił Kaczyński.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Kaczyński: Wyrok dla Kamińskiego to droga ku Białorusi


Odnosząc się do zarzutów dotyczących terminu ogłoszenia wyroku w czasie kampanii prezydenckiej Komorowski zaznaczył, że "zarzucić można wszystko, lecz udowodnić o wiele trudniej".

– Byłoby rzeczą straszną, gdyby niezależna od władzy wykonawczej władza sądownicza podporządkowywała rytm swojej pracy kampaniom i kalendarzom wyborczym (…) jeśli chodzi o wyrok, to wara komukolwiek od wtrącania się w to, jak pracują sądy. Można usprawniać pracę sądów zmieniając prawo i poprawiając warunki funkcjonowania sądownictwa, ale nie można wnikać i wpływać na to, jakie są terminy posiedzeń sądów – powiedział.

Według prezydenta poniedziałkowy wyrok nie wpłynie na kampanię prezydencką. – Niby dlaczego miałby wpłynąć. Kamiński nie kandyduje w wyborach, sprawa się toczy od lat i pewnie znajdzie jakiś finał w postaci efektów odwołania od wyroku. Albo ten wyrok zostanie potwierdzony, albo będzie zmieniony. Ja nie widzę, co to ma wspólnego z wyborami – mówił Komorowski.


CZYTAJ TAKŻE:

Mariusz Kamiński uznany za winnego. 3 lata więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych

Mariusz Kamiński zapowiada apelację. „Wyrok rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały”

 

Źródło: pap, tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy