Komorowski odpowiada na list abp. Gądeckiego. „Demokratyczny porządek prawny wymaga gotowości do kompromisu”

Artykuł
telewizja republika

– Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu – pisze w liście do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Bronisław Komorowski. Jest to odpowiedź ustępującego prezydenta na list, który Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał kilka dni temu ws. ustawy o in vitro.

Kilka dni temu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się w oficjalnym liście do prezydenta RP z prośba o przekazanie do ponownego rozpatrzenia Sejmowi lub skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o in vitro. Abp Stanisław Gądecki powołał się na prawo bezwarunkowej ochrony życia i poszanowanie godności człowieka oraz podkreślił „niezgodność wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka”.

 

Dziś na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP pojawił się list z odpowiedzią ustępującego prezydenta.

 

Komorowski podkreśla, że jego stanowisko w sprawie in vitro podyktowane jest szacunkiem do wszystkich obywateli oraz do roli Episkopatu. Roli budowanej w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania autonomii państwa i Kościoła – czytamy w liście do abp. Gądeckiego.

 

Komorowski pisze, że „zadaniem Prezydenta jako głowy państwa jest troszczyć się o wszystkich obywateli, bez względu na ich światopogląd czy wyznanie, godzić skrajne stanowiska i dbać o wypracowywany w Sejmie konsensus”. Zapewniam Księdza Arcybiskupa, że w kwestii tak złożonej jak in vitro, rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań – ogromna – czytamy w liście.

 

Zdaniem prezydenta „demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu”.

 

Komorowski przyznaje też rację abp. Gądeckiemu, że „trzeba dbać o godność i szacunek dla każdego człowieka”. Dlatego warto dostrzec, że ustawa wprowadza między innymi istotne regulacje prawne uniemożliwiające surogację, wybór płci dziecka na życzenie rodziców czy możliwość klonowania zarodków – podkreśla w liście.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy