Komisja Europejska czeka na rekację polskiego rządu. Szydło: Prześlemy swoje odpowiedzi

Artykuł
Telewizja Republika

– Klauzulę poufności nałożył na ten dokument pan przewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Szanuję jego wolę, strona polska prześle swoje informacje – mówił premier Beata Szydło, komentując sprawę odpowiedzi na opinię Komisji ws. stanu praworządności w Polsce. Premier Szydło zapowiedział też, że jutro Rada Ministrów będzie rozmawiać o przyszłorocznym budżecie i priorytetach na przyszły rok.

1 czerwca Komisja Europejska przyjęła krytyczną opinię o praworządności w Polsce. Nie zostanie jednak opublikowana, a o poufności dokumentu zadecydowała sama Komisja.

Wydana opinia jest pokłosiem wszczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Od stycznia trwał dialog Timmermansa z polskimi władzami, którego celem było zebranie jak największej ilości informacji na temat stanu praworządności w Polsce. Tuż przed ogłoszeniem decyzji o wydaniu opinii, rząd do późnych godzin nocnych próbował przekonać KE, że pracuje nad rozwiązaniem kryzysu konstytucyjnego.

– Klauzulę poufności nałożył na ten dokument pan przewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Szanuję jego wolę – komentowała dzisiaj premier Szydło. Jak dodała, strona polska prześle swoje informacje na temat opinii.

Jak podkreślała szefowa rządu, ponadto w polskim parlamencie wciąż toczy się dyskusja na temat ustabilizowania sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Szydło dodała, że omawiany jest nie tylko projekt partii rządzącej, ale także projekty opozycji i złożony przez obywateli. – Mam nadzieję, że tym razem prezes Rzepliński uszanuje decyzję polskiego parlamentu i będziemy mogli przyjąć zmiany i wprowadzić je w życie – mówiła Szydło.

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, polski rząd ma dwa tygodnie na wystosowanie odpowiedzi.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KE przyjęła negatywną opinię o praworządności w Polsce

Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat ustawy o policji

Janecki: Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego roi się od błędów prawnych

Źródło: TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy