Kołodziejski: Służba więzienna nie została w ogóle zlustrowana po transformacji. Mamy XXI wiek, trzeba to w końcu przeprowadzić

Artykuł
Telewizja Republika

– Największy problem jest ze ścisłym kierownictwem. Nie wiemy jaka liczba funkcjonariuszy była związana ze służbami PRL – mówił na antenie Telewizji Republika Andrzej Kołodziejski, prezes Zarządu Okręgowego NSZZ Pracowników i Funkcjonariuszy Służby Więziennej w Katowicach.

Związek zawodowy zgłosił potrzebę przeprowadzenia lustracji służby więziennej. – Od 2010 roku mamy nową strukturę, ustanowione święto Służby Więziennej. Jeżeli chcemy budować nową tożsamość, to najwyższy czas odciąć się od czarnej przeszłości. Ja pracuje z człowiekiem, którego wuj został stracony na Rakowieckiej przez UB, jak on mógłby żyć ze świadomością, że być może pracuje z ludźmi którzy się stamtąd wychodzą – przekonywał prezes Zarządu Okręgowego NSZZ Pracowników i Funkcjonariuszy Służby Więziennej w Katowicach.

– Jeżeli są ludzi którzy byli związani z reżimem PRL i jasno by określili swoją przeszłość, to byłoby to lepsze dla nich. Musi być jakiś rachunek sumienia, nawet publiczny, jeśli mówimy o osobach na wysokich stanowiskach. Mamy XXI wiek, trzeba to w końcu przeprowadzić – dodał.

Kołodziejski zwrócił też uwagę na inne problemy pracowników więzień. Związek od dawna ma obiecane podwyżki, jednak aż do tej chwili Ministerstwo Sprawiedliwości, które nadzoruje służbę więzienną, nie przeprowadziło podwyżki płac. – Wiem, że w MS jest zespół, który będzie proponował zmiany w więziennictwie. Ja w nim nie jestem, więc nie wiem dokładnie jakie są plany, być może warto zatrudnić więcej urzędników, niekoniecznie funkcjonariuszy. Potrzeba też terapeutów, psychologów,  takie jest moje zdanie – mówił szef katowickiego oddziału NSZZ.

– Muszę rzucić jednak kamyczek do ogródka, Ministerstwo Sprawiedliwości nie dało nam jeszcze obiecanych podwyżek. A w Służbie Więziennej nie zarabia się za dużo, mniej więcej tyle ile w innych służbach mundurowych. Początkujący pracownik dostaje około 2 tysiące złotych – dodał. 


CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kaleta: Jesteśmy w tyle Europy jeśli chodzi o zatrudnianie osób w więzieniach 

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmniejszyć koszty utrzymania więźniów. Jaki: Osadzeni będą pracować na swoje utrzymanie

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy