Kolejna liberalizacja przepisów dot. eutanazji w Holandii

Artykuł
flickr.com/Partha S. Sahana/CC BY 2.0

Holandia rozważa dopuszczenie eutanazji dla osób starszych na życzenie, bez wskazań medycznych, a także dla dzieci młodszych niż 12 lat.

Holandia jest pierwszym krajem, który dopuścił eutanazję. Teoretycznie eutanazja i pomoc w samobójstwie nadal są karalne, ale od 2001 roku wymiar sprawiedliwości nie ściga lekarzy, którzy przedstawią dokumentację pacjenta, dowodzącą, że cierpiał na nieuleczalną chorobę, a jego ból był nie do zniesienia.

Ministrowie zdrowia i sprawiedliwości Holandii napisali list, w którym postulują eutanazję na życzenie dla „osób starszych”, które „uważają swoje życie za spełnione”. Ich zdaniem niemożliwe do zniesienia cierpienie i nieuleczalna choroba nie powinny być jedynymi warunkami. Uprawniać do eutanazji ma poczucie bezsensu życia, czy utraty godności bądź niezależności.

Rozważane jest także dopuszczenie do eutanazji nieuleczalnie chorych dzieci poniżej 12 roku życia. Dzieci od 12 roku życia mają w Holandii za zgodą rodziców prawo do eutanazji.

Ministrowie, którzy wyszli z tą inicjatywą, mają nadzieję, że rząd przygotuje nowe przepisy do końca 2017 roku.

W 2003 roku w Holandii było 1900 przypadków eutanazji, w 2013 prawie 3 razy więcej. W 2015 5516 – to aż 4% wszystkich zgonów w tym kraju.

Źródło: polityka.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy